Ağva Genel Bilgi

Ağva Rehberi

İstanbul’un doğa harikası Ağva, kelimenin tam anlamıyla yeşille mavinin, ormanla denizin ve nehrin buluştuğu harika bir tatil kasabasıdır.

İstanbul’un kuzeydoğu sınırında bulunan, Kocaeli ile sınırı oluşturan en uç yerleşim yeridir. Belde statüsünde olup Şile ilçesine bağlıdır. Karadeniz’e kıyısı olmakla birlikte yerleşim yeri içerisinden Göksu ve Yeşilçay nehirleri geçer. Bu da yöreye doğal bir güzellik ve farklılık katmaktadır. Kışları sakin geçerken, yazları nüfusu 3’e 4’e katlanmaktadır. Bölgede yaklaşık olarak 100’e yakın otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ağva, otelleriyle de meşhurdur.

Bölgesi Marmara
Şehri İstanbul
Yüzölçümü 208 km²
Neyi Meşhur Nehir kıyısı
İl Merkezine Uzaklığı 85 km
Kış / Yaz Nüfusu 3.000 / 10.000
Yakın Tatil Yerleri Şile, Kefken, Büyükada, Heybeliada
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 23,5 °

Gezilecek Yerler

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva, başlı başına yürüyerek bile gezilebilecek kadar küçük olsa da civar köyleriyle beraber doğallığın tam içindedir.

Ağva’da gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen nehir kıyısıdır. Sıra sıra otellerin olduğu Göksu nehri kıyısı, yeşillikler içerisindedir. Burada kayıkla gezinti yapılabildiği gibi, oturup güzel bir yemek de yiyebilirsiniz.

Liman mevkii de aynı zamanda beldenin merkezi olduğundan her türlü ihtiyacınızı giderebildiğiniz gibi, farklı lokanta ve kafeleri de burada bulabilir, deniz kıyısında hoş gezintiler yapabilirsiniz.

Kurudere Şelaleleri : Hacıllı köyü yakınında bulunan bu çağlayan su kaynağı, 6 metre yüksekliğindedir. Yazları kuruma noktasına geldiğinden, bahar aylarında gelindiğinde tabiat harikasıyla karşılaşabilirsiniz.

Mavi Koy : Ağva –Şile arasında sahil yolu üzerindeki İmrenli Köyü’ndeki kumsal, hırçın Karadeniz dalgalarından eser olmayan sakinlikte ve güzelliktedir.

Gelin Kayası : Rüzgar ve denizin oyarak oluşturduğu kayalıkların bulunduğu bir koydur. Efsaneye göre rengi ve yapısı ile geline benzetilir.

Orman içinde kalmış, muhteşem manzaraya sahip Kurfallı Köyü de muhakkak gezilmesi gereken doğal güzellikler arasındadır.

Yeme İçme

Ağva Yeme İçme

Ağva’da ne yenir sorusuna verilebilecek en iyi cevap kuşkusuz taze balık olacaktır. Tam Karadeniz balığı olan bu deniz mahsullerinin tadına doyamayacaksınız.

Ağva, bir sahil kasabası olduğundan, balık menüleri ağırlıklıdır. Bunun yanında köy kültürünün ve yerel mutfak anlayışının getirdiği hamurlu yemeklere de Ağva’da sıklıkla rastlanılabilir. Konumu gereği, Karadeniz’in İstanbul başlangıcı olan bu kasaba, aynı zamanda balıkların İstanbul’a göç yolu üzerindedir. Bu nedenle balıkçıların ağlarına takılan deniz canlıları, oldukça taze ve lezzetli bir şekilde sofralarınıza gelebilir.

Aynı zamanda da özellikle kış aylarında Göksu Nehri’nde bol miktarda sazan ve kızıl kanat bulunmaktadır. Tatları ise özellikle mangalda pişirildiğinde damağınızda kalacak niteliktedir.

Yerel Lezzetler : Ağva’nın kırsal bir yönü de olduğundan, özellikle köy kültürünün getirdiği yemekler de hakimdir. Bunlardan başlıcaları hamur lezzetleri olan gözleme, mantı ve köy pidesidir. Özellikle fırında ya da odun ateşinde pişen köy pidesini, ayran eşliğinde tatmanızı öneriyoruz. Merkezde ise bir çok gözlemeci bulmak mümkündür.

Gece Hayatı

Ağva Gece Hayatı

Ağva’da geceleri kendinizi sessizliğe ve huzura bırakın. Gece eğlencenizi sessiz Ağva’da kendiniz yaratın.

Burada gece hayatı dendiğinde, eğlence tarzı, genellikle müzik eşliğinde yemek ve içkidir. Gerek sahil ve nehir kıyısındaki restoranlarda, gerekse de otellerde hafta sonları ve yaz geceleri canlı müzik programları yapılır. Bu organizasyonlar Ağva’nın sakin eğlencesi olarak yorumlanır.

Ayrıca kasaba merkezinde, müzik eşliğinde sohbet edip içki içebileceğiniz birkaç mekan vardır. Bu kasabada eğlence hayatını tamamen oteller ele almıştır ve bu tesisler yönlendirmektedir. İnsanları buraya çekmekten başka, burada uzun süre tutmanın bir başka yolu da sıkılmamalarını sağlamaktır. Canlı müzik ise bunun en kolay yoludur. Bir çok tesis, anlaştıkları kişi veya gruplarla müşterilerine gecenin geç saatlerine kadar müzik programı hizmeti vermektedir.

Konser Etkinlik

Ağva Konser Etkinlik

Ağva’da yaz aylarında dönem dönem Şile Belediyesi’nin ya da özel tesislerin organize ettiği konser ve etkinlikler düzenlenir.

Geçtiğimiz yıllarda sürekli olmasa bile Ağva’da Kültür ve Turizm festivali adı altında etkinlikler dönem dönem gerçekleştirilmiştir. Yaz aylarında yerel etkinlikler de organize edilebilmektedir. Şile Belediyesi ve Şile Kaymakamlığı’nın öncülüğündeki etkinlikler Ağva’yı daha da canlandırmaktadır. Bunun yanı sıra yavaş yavaş Ağva’daki oteller de örgütlenerek birlikte turizme katkı sağlayacak faaliyetler düzenlemeye başlamıştır.

 • Otellerde
 • Nehir kıyısında
 • Restoranlarda 
 • Kafelerde yaz geceleri canlı müzik etkinliği vardır.

Spor Doğa

Ağva Spor Doğa

Doğanın hakimiyeti altındaki Ağva’da, tabiatla uyumlu birden fazla sportif etkinlik yapma şansınız vardır.

Bunların başında, bir çok tur şirketinin günübirlik düzenlediği trekking turları gelmektedir. Deniz kenarından başlayarak Göksu ve Yeşilçay nehirleri etrafında, civar köylerdeki ormanlarda uzun doğa yürüyüşlerinin yanı sıra bir de bisiklet sporuna meraklılar için de Ağva keyifli bir yerdir.

Trekking : Anlamı doğa yürüyüşü olan bu spor çok yerde yapılsa da en güzel yapılacağı ve en çok keyif alınabileceği yerlerin başında Ağva gelir. Doğanın tüm güzelliğini sunduğu, güzelliği henüz bozulmamış bir çok noktada uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. İster deniz kenarını takip ederek Ağva köylerine uzanın, ister nehir kıyısından gidin, isterseniz de dağ köylerine ve çevredeki kayalık ve su kaynaklarını dolaşın. Hepsinde büyük keyif alırken aynı zamanda temiz hava ve oksijen depoladığınızı hissedeceksiniz.

Bisiklet : Ağva’ya bisikletinizle gittiğinizde ya da belde de bisiklet kiraladığınızda özgürce dolaşmanın yanı sıra orman içlerinde ve su kıyısında gezerken ciğerlerinize temiz havanın dolduğunu hissedecek, tüm kaslarınızın rahatladığını ve açıldığını göreceksiniz. Bisiklet sporunu yapmak için uygun yollara ve atmosfere sahip Ağva’da dura dura, geze geze istediğiniz her yere bisikletinizle gitme şansınız var.

Beach Plaj

Ağva Beach Plaj

Ağva’nın geniş kumsalı ve tertemiz denizinin yanı sıra bakir ve bir o kadar da doğa harikası koylarında plaj keyfini mutlaka yaşamalısınız.

Ağva yaz aylarında sadece deniz keyfi için bile gidilebilecek bir yer. Çünkü uzun ve geniş kumsalı, tertemiz denizi, rahatsız etmeyen kalabalığı ve sessizliği ile kendinizi Akdeniz ya da Ege’de tatildeymiş gibi hissettiriyor.  Liman mevkiindeki merkez plaj, oldukça büyük olduğundan, yaz mevsiminde tatilcilerin yanı sıra Pazar günü beldeye gelen günübirlikçiler bile asla rahatsız edici bir kalabalık oluşturmuyor. Buralarda şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Bunun yanında sadece bölge insanının bildiği, daha bakir olan plajlar da bulunuyor. Bunlar;

 • Kadırga
 • Kilimli
 • Mavi Koy

İstanbul’un çıkış noktası olan Ağva’dan Kocaeli’ne giden tek güzergah olan Kandıra yolu üzerinde 20 -25 dakikalık mesafelerle Kilimli ve Kadırga koyları bulunmakta. Ayrıca piknik de yapılabilen bu kumsalların yanı sıra Şile sahil yolunun 15. Kilometresinde dalgasız deniziyle ünlü Mavi Koy var. Bu mevki İmrenli Köyü üzerinde.

Hediyelik Eşya

Ağva Hediyelik Eşya

Ağva’ya özel bir ürün olarak, Şile’ye bağlı olduğu için yöredeki kadınların yaptıkları Şile bezleri başta olmak üzere, bir çok süs eşyasını bulabilirsiniz.

Bölge halkının özenle, el emeğiyle imal ettiği süs eşyaları ve aksesuarların yanı sıra bir çok yaratıcı hediyeliği de Ağva’nın çeşitli yerlerinde konuşlanan tezgahlardan ve dükkanlardan satın alabilirsiniz. Ağva hatırası olarak alabileceğiniz bazı armağanlar,

 • Şile bezi
 • Deniz kabuğu magneti
 • Takı
 • Aksesuar
 • Biblolar
 • Ağva tişörtleri

Yapmadan Dönmeyin

Ağva Yapmadan Dönmeyin

İstanbul’un bu mavi – yeşil cennetinde, aktivite bakımından birbirinden farklı ve eğlenceli alternatifleri çok rahat yapabilirsiniz.

Eğer yolunuz bir gün Ağva’ya düşerse, burada görmeniz, yemeniz, yapmanız gereken bir çok şeyi size sitemizde özetleyebiliriz. Oralarda yapmadan dönmemeniz gereken şeyler :

 • Nehir ve deniz kenarındaki restoranlarda balık keyfi
 • Uzun kum plajında deniz keyfi
 • Göksu nehrinde deniz bisikleti, kano ve sandal keyfi
 • Yeşilçay’da tekne gezisi
 • Nehir kıyısında balık tutmak
 • Gelin Kayası’nda denize girmek
 • Kilimli Koy’da fotoğraf çekmek
 • Kurudere Şelalesi ve çevresinde trekking
 • Odun ateşinde pişen köy pidesi yemek
 • Şile bezi almak
 • Bisiklet turu yapmak
 • Her yerinde fotoğraf çekmek
 • Nehir kıyısındaki bir otelde konaklamak
 • Sahilde gözleme yemek
 • Mavi Koy’da yüzmek

Nasıl Gidilir?

Ağva Nasıl Gidilir

Özellikle son yıllarda popülaritesini artıran ve gitgide keşfedilen bu yöreye, sadece kara ulaşımı vardır.  Merkez yollara uzak olması sebebiyle bu beldeye İstanbul başta olmak üzere en çok Kocaeli ve Sakarya illerinden gelenler olmaktadır.

İstanbul – Ağva

Mesafe 85 km’dir. Özel araç ve halk otobüsleriyle ulaşım sağlanır. Üsküdar’dan ve Harem’den küçük otobüsler, günün belli saatlerinde karşılıklı sefer yapar.

İstanbul’dan Şile yolu takip edilerek gelinir. Fakat yol Şile’de ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi sahil yolu, diğeri ise dağ yoludur. Sahil yolu, bol virajlı ve biraz engebelidir. Kabakoz, Akçakese ve Şuayipli köylerinden geçilir. Genellikle denizi göre göre ilerlersiniz ve 30 km’dir.

Dağ yolu ise nispeten daha düzgün olmakla birlikte virajlı ve 7 km daha uzundur. Buranın güzelliği ise tamamıyla orman içinde yolculuk yapılmasıdır. Teke yolu olarak da bilinir.

Kocaeli – Ağva

Ağva İzmit arası da İstanbul gibi 85 km’dir. Kocaeli merkeze gitmek için Kandıra ilçesinden geçilir. Kandıra – Ağva arası 40 km’dir. Kandıra’dan sonra 45 km’lik bir yolla İzmit’e ulaşılabilir. Ayrıca Kocaeli’nin yazlık bir mevkisi olan Kefken de Kandıra’dan sonra 20 km uzaklıktadır.

Sakarya – Ağva

Uzaklık 100 km’dir. Güzergah olarak Kocaeli’nin Kandıra, sonrasında Adapazarı’nın da Kaynarca ilçesi kullanılır. 

Sırala

Aradığınız kriterlerde otel bulunamadı.

Alesta Motel

Alesta Motel

Ağva, İstanbul 8 /10 150 TL den başlayan oda fiyatlarıyla

Alesta Butik Otel, Ağva’da, Göksu nehri kıyısında romantik ve eğlenceli dakikalar geçireceğiniz, havuzunda yüzüp güneşlenebileceğiniz, lüks 23 odaya sahip gözde bir tesis..

REZERVASYON
Velena Hotel

Velena Hotel

Ağva, İstanbul 7 /10 95 TL den başlayan oda fiyatlarıyla

Velena Hotel, Göksu nehrinin Karadeniz kıyısından başlangıç noktasında, sessizliği ve konforuyla ün yapmış, Ağva’nın en yeni ve modern otellerinin başında geliyor.

REZERVASYON
Kurfal Otel

Kurfal Otel

Ağva, İstanbul 7 /10 120 TL den başlayan oda fiyatlarıyla

Kurfal Otel, doğal ve geniş bahçesi, yüzme havuzu, otantik odalarıyla sizlere Ağva’da denizin tam karşısında romantik anlarla birlikte ideal tatil seçeneğini önünüze seriyor.

REZERVASYON
Günay Hotel

Günay Hotel

Ağva, İstanbul 8 /10 150 TL den başlayan oda fiyatlarıyla

Ağva’nın eşsiz doğasını yaşarken aynı zamanda kaliteli hizmet, hijyen ve beraberinde sıcak bir atmosfer bulacağınız Günay Hotel Ağva’nın en büyük kompleksidir.

REZERVASYON