Alanya Genel Bilgi

Alanya Rehberi

Ülkemizin en güneyinde yer alan Alanya, Antalya’nın turistik bir ilçesidir. İlçede yüzlerce otel ve pansiyon bulunur. Sıcaklık ortalaması çok yüksektir.

Antalya’nın güneydoğusunda bulunan, il merkezine uzaklığı 140 km olan Alanya, Akdeniz kıyısına paralel uzanan geniş kumsalları, yüzlerce konaklama seçeneği, portakalı, kalesiyle ve de buraları çok beğenip yerleşen turistleriyle ünlü bir tatil kentidir. Sıcağı sevenler için ideal bir yerleşim yeri olan ilçenin yıllık sıcaklık ortalaması 20 derecedir. Bol turist alan kentin nüfusu ise 250 bindir.

Bölgesi Akdeniz
Şehri Antalya
Yüzölçümü 1600 km²
Neyi Meşhur Portakal, Avakado, Mandalina
İl Merkezine Uzaklığı 138 km
Kış / Yaz Nüfusu 103.000 / 450.000
Yakın Tatil Yerleri Anamur, Side, Belek, Antalya, Manavgat
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 30,1 °

Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Torosların kıyısında tarihten kalma bir çok yapıyı, 4 mevsim gezebilir, Akdeniz’in tuzlu kokusunu hissederek tatil yapabilirsiniz.

Alanya’ya gelenlerin ilk olarak gittikleri yerlerden birisi de tarihi Alanya Kalesi’dir. Bu yapının yanı sıra ilçede görülecek cami, medrese, türbe, kilise gibi eserler de vardır.

Alanya Kalesi : Çok büyük bir yapıdır. Denizden 250 metre yüksektedir. Tüm Alanya’yı görebileceğiniz, 800 yıllık bir eserdir. Selçuklular zamanında inşa edilmiştir.

Kızıl Kule : Limanda bulunan, yine Selçuklular zamanında denizden gelecek saldırılara karşı korunma amacıyla Keykubat tarafında yaptırılmış, 33 metre yüksekliğinde bir yapıdır.

Damlataş Mağarası : 65 yıl önce bulunan mağarada 15 bin yıllık sütunlar vardır. İçerinin havası, astım hastalarına iyi gelmektedir.

Kleopatra Plajı : Adını Antik Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan alır. Efsaneye göre Kleopatra burada banyo yaparmış. Plaj 2 km uzunluğundadır.

Alaaddin Keykubat’ın damga vurduğu bu tarihi şehirde gezilmesi gereken diğer yerler;

 • Kargı Han
 • Alara Han
 • Hıdrellez Kilisesi
 • Andızlı Cami
 • Süleymaniye Cami
 • Darphane
 • Akbeşe Sultan Mescidi
 • Tophane
 • Bedesten
 • Ehmedek

Yeme İçme

Alanya Yeme İçme

Türk Rivierasının İncisi olarak adlandırılan yörede kuşkusuz Akdeniz mutfağının tüm örneklerini görüp tadabilirsiniz.

Türkiye’de yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Alanya, çevresinde bulunan yüzlerce otel ve restoranlarında tüm Dünyadan örnek lezzetler sunulmaktadır. Balık ve salata ağırlıklı bir çok menüyü, şehrin hemen hemen her yerinde görebilirsiniz.

Özellikle sahilde bulunan bir çok işletmede bol sebzeli soğuk mezeleri, ara sıcakları ve deniz mahsullerinden yapılmış yemekleri, fazlasıyla bulabilir ve Akdeniz kıyısında bu tatları yeniden keşfedebilirsiniz.

Narenciye Ürünlerinde 1 Numara : Bölgenin iklimi dolayısıyla, narenciye üretiminin kolay ve kaliteli yapıldığı Alanya’da, özellikle muz, portakal, avakado, mandalina ve limonun bolca yetişmesi, buradaki yemeklere de farklı bir meyve kültürü katmıştır. 

Gece Hayatı

Alanya Gece Hayatı

Burada aslında hayatın gece başladığı efsanesi bir anlamda doğrudur. Gündüzleri plajlarda ve havuzlarda güneşlenenlerin oluşturduğu kitle, gece olunca, sabaha kadar eğlence vadeden barları dolup taşırmaktadır.

Gece hayatının çok hareketli yaşandığı Alanya’da, özellikle barlar sokağı ve iskele meydanında kapalı ve açık bir çok bar, gece kulübü, disco gibi eğlence mekanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehir içindeki yerel barlar ve clublar 3’te kapanır. Ancak uluslararası boyutta ün salmış, şehrin dışında kalan bir çok diskotek ve otellerin eğlence kulüpleri sabahlara kadar eğlencede sınır tanımamaktadır.

Her Çeşit Müzik : Rock, pop, disko, techno, hip-hop ve elbette Türk müziği. Her yaz gecesi, gece yarısından sabaha kadar her yerden müzik fışkırır.

Denizin Ortasında Sınır Yok :  Renkli ışıklarla donatılmış tur teknelerinde, müziğin, içkinin ve eğlencenin dozu yok. Bir anda her şey serbest kalıyor.

Alkolün su gibi aktığı, her gece dolup taşan, bir sektör haline gelen Alanya’daki gece hayatı, turistlerin burasını sevmelerindeki en büyük faktörlerden birisi.

Konser Etkinlik

Alanya Konser Etkinlik

Bu tatil metropolünde gelenekselleşmiş etkinliklerin yanı sıra gerek oteller, gerekse de eğlence kulüplerinin organize ettiği, bir çok ünlünün her yaz sahne aldığı konserler de verilmektedir.

Dünya’daki turizm cennetleri arasında yer alan Alanya, etkinlik bakımından da zengin bir ilçedir. Sadece eğlence yönüyle de değil, özellikle spor aktiviteleri bakımından uluslararası turnuvalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Uluslararası anlamda yapılan büyük organizasyonların başında

 • Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu (Nisan)
 • Atatürk Yarı Maratonu (Şubat)
 • Etu Avrupa Triathlon Şampiyonası  (Haziran)

gibi etkinlikler gelmektedir. 

Spor Doğa

Alanya Spor Doğa

Bu şehirde her türlü spor, mevsim koşullarının yardımıyla uzun süreli yapılabilmektedir.

Ortalama hava sıcaklığının 20 derece olduğu kent, bir çok sporun yapımına elverişlidir. Akdeniz’in geniş kıyılı bu kentinde yüzme daima revaçtadır. Bunun yanında deniz sporları da sıklıkla yapılır.

Ayrıca, geniş yolları, gerek sahil boyunca uzanan Antalya – Mersin istikametinin yanı sıra Torosların yamaçlarına doğru salına salına uzanan yollar, bisiklet sporunun yapılmasına olanak sağlar. Öyle ki, Alanya’da yarım asırdır Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun yanı sıra Dağ Bisikleti şampiyonası ile Bisiklet Federasyonu Kap Sezonu yarışmaları yapılmaktadır.

Bölgede nitelikli otellerin çokluğu, bu tesislerde yer alan tenis kortları ve futbol sahalarının sayısını artırmıştır. Türkiye’nin her yerinden bu sporları sevenler, ayrıca tatil yapmak için de buraları tercih ederler. Eylül ayında düzenlenen Alanya Tenis Turnuvası’nın yanında, devre arasını geçirmek üzere Ocak ayında sadece ülkemizden değil, tüm Dünyadan bir çok futbol kulübü, hava şartlarının ve sahalarının uygun olduğu Alanya’da kamp yapmaktadır.

Beach Plaj

Alanya Beach Plaj

Alanya için söylenmiş sözlerden birisi de Güneşin Gülümsediği Yer’dir. Havanın sürekli açık olduğu ilçede deniz – plaj sezonu5 – 6 aydır.

Torosların denize paralel uzanması, Akdeniz kıyısındaki Alanya’nın uzun ve geniş kumsallara sahip olmasını sağlamıştır. İlçede bir çok plaj Mayıs ayından Ekim ayının ortalarına kadar tam anlamıyla dolu olmaktadır. İşte Alanya plajları :

Damlataş : Damlataş Mağarası’nın önündeki kıyıdadır. Mavi Bayraklıdır. Deniz ve plaj kumdur. Plaja giriş ücretsiz, hizmetler ücretlidir.

Mahmutlar : İlçenin 20 kilometre doğusundadır. Deniz ve plaj kumsal, yer yer kum kayasıdır. 5 kilometrelik doğal plajdır. Plaja giriş ücretsizdir.

Kleopatra : Güneşin batışının görsel şölen oluşturduğu bir kumsaldır. 2 km uzunluğundadır. Mavi bayraklıdır. Alanya’nın en gözde plajıdır; yaz aylarında on binlerce kişiyi ağırlar. Giriş ücretsiz; şezlong, plaj şemsiyesi gibi hizmetler ise ücretlidir.

Fuğla : İlçenin 20 kilometre batısında yer alır. Kıyıda cafeler, restoranlar vardır. Ayrıca su sporlarının sıkça yapıldığı bir yerdir.

İncekum : Alanya’nın 25 kilometre batısındadır. Karayolu kenarındadır. Otoparkı mevcuttur. Altın sarısı renkte ve ince kumlardan oluşan bir plajdır. Giriş ücretsizdir. Deniz oldukça sığdır.

Keykubat : İlçenin popüler plajlarının başında gelir. Merkezde yer alır, uzunluğu 3 kilometredir. Giriş ücretsiz olup plaj hizmetleri ücrete tabidir.

Oba Plajı : Mavi Bayraklıdır. Keykubat Plajı’nın devamıdır. Genişliğinin 100 metreyi bulan yerleri vardır. Su sporları yapılır, rüzgar sörfü için idealdir. Giriş ücretsizdir.

Hediyelik Eşya

Alanya Hediyelik Eşya

Alanya’ya gittiğinizde aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik eşyayı merkezde, sahilde ve kalede bulabilirsiniz.

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği ilçede, hemen hemen her yerde hediyelik eşya satan dükkanları ve tezgahları görmeniz mümkün. Özellikle geceleri, Alanya Kalesi, sahil ve çarşı içinde sıra sıra kurulan tezgahlarda aşağıdaki türde hediyelik eşyaları bulabilirsiniz

 • Fotoğraflı tabaklar
 • Tekstil ürünleri
 • Takı
 • Aksesuar
 • Biblolar
 • Süslü anahtarlık
 • Matruşkalar
 • Bez bebekler

Yapmadan Dönmeyin

Alanya Yapmadan Dönmeyin

Turizm cenneti Alanya’da aynı anda bir çok tatil konseptini yaşayabilirsiniz.

Alanya’da gezip göreceğiniz, yapacağınız bir çok şey vardır. Bunlardan bazıları;

 • Restoranlarda balık keyfi
 • Uzun kum plajında deniz keyfi
 • Plajlarda su sporları
 • Alanya Kalesi gezisi
 • Damlataş Mağarasını ziyaret
 • Portakal bahçeleri
 • Kleopatra Plajında yüzmek
 • İncekum Plajında güneşlenmek
 • Portakal bahçelerini dolaşmak
 • Gece kulübünde eğlenmek
 • Bisiklet turu yapmak
 • Kaleden fotoğraf çekmek

Nasıl Gidilir?

Alanya Nasıl Gidilir

Dünyadan her yıl binlerce turistin akın ettiği Alanya’ya yurt içi ve yurt dışından gelenler, çevre tatil bölgelerini de ziyaret etmektedir.

Kıyıya paralel şekilde kurulan Alanya, denize bakan Torosların yamacında oluşmuştur. Ulaşım yönünden batı – doğu eksininde hareket gösterir. Özellikle son birkaç yıldır, hemen yanındaki Gazipaşa’ya havaalanı yapılmasıyla artık uçakla ulaşım daha rahatlamıştır. Bundan önce turistler havayolunu kullanmak istediklerinde Antalya’dan 150 kilometrelik ekstra bir yolculuk yapmak zorunda kalıyordu. Bu tatil şehrine özellikle yazları ülkemizin hemen hemen her yerinden tüm otobüs firmaları sefer yapmaktadır.

Alanya’nın bazı diğer tatil beldelerine ve de şehirlere uzaklık mesafeleri şunlardır.

Gazipaşa Havaalanı : 45 km
Manavgat : 60 km
Side           : 65 km
Anamur     : 130 km
Antalya      : 138 km
Kemer       : 182 km
Finike        : 250 km
Konya       : 255 km
Silifke        : 260 km
Kaş           : 315 km
Fethiye     : 332 km
Mersin       : 350 km
Adana       : 420 km