Assos Genel Bilgi

Assos Rehberi

Küçük ve eski bir liman olan Assos’ta tarihi harabelerin, eski taş evlerin, balık lokantalarının ve akvaryum gibi denizinin yanında unutamayacağınız bir tatil geçirin.

Çanakkale’ye bağlı olan olan Assos, Kuzey Ege diye tabir edilen lokasyonun en çok tercih edilen bölgesidir. Kaz Dağları’nın denizle buluştuğu yerde, Midilli Adası’nın tam karşısında, muhteşem kayalık koyları, tertemiz havası, kalabalık olmayan nüfusu, otantik taş evleri, mistik otel ve pansiyonlarıyla doğa ile baş başa kalabileceğiniz harika bir tatil seçeneğidir.

Bölgesi Ege
Şehri Çanakkale
Yüzölçümü 390 km²
Neyi Meşhur Zeytinyağı, Sabun
İl Merkezine Uzaklığı 90 km
Kış / Yaz Nüfusu 1.000 / 5.000
Yakın Tatil Yerleri Bozcaada, Altınoluk, Akçay, Edremit, Güre
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 27,3 °

Gezilecek Yerler

Assos Gezilecek Yerler

Aristo’nun felsefe okulu açtığı, tarihinde Persler, Romalılar ve Bizanslılara ev sahipliği yapmış olan, Yunan tanrılarınca kutsal kabul edilen, Edremit Körfezi’ndeki Assos’ta gezeceğiniz yerler hep denizi görür.

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin Behramkale beldesi ve civarına verilen isim olan Assos, Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Bu bakımdan civarda milattan önce yapılan yapıların kalıntılarını görmek mümkün. Tapınak ve büyük kalabalıkların toplandığı alanların inşasından kalma eserler, Assos’ta en çok gezilen yerlerin başında gelir.

Konum olarak kendi içinde de noktalara ayrılan bu saklı cenneti,

 • Kadırga Koyu
 • Köy İçi
 • Liman
 • Babakale
 • Gülpınar şeklinde ayırabiliriz.

Kadırga Koyu, rüzgar almayan, kumsalı olan, çevresinde bir çok otel, pansiyon, çay bahçesi ve kamp alanı bulunan bir yerdir. Köy içi ise iskelenin yukarısında, küçük taş evlerden ve otantik kahvelerden oluşmuş şirin bir tepedir. Liman ise geceleri bu küçük tatil kasabasının en hareketli yeridir. Balık lokantaları ve cafelerle dolu küçük bir caddede herkes toplanır. Babakale ise ülkemizin ve Asya kıtasının en son toprak parçasıdır. Adalar haricine en batı konum, Bababurnu denilen, fenerin ve kalenin olduğu yerdir. Gülpınar ise bakir koylarıyla sessiz ve gizli bir cennettir. Bu yerlerin dışında mutlaka gezmeniz gereken tarihi yerler ise şuralarıdır.

 • Athena Tapınağı
 • Tiyatro
 • Akropol
 • Agora
 • Gymnasium
 • Nekropol
 • Stoa

Yeme İçme

Assos Yeme İçme

Assos’a gittiğinizde yeme – içme olarak aklınıza sadece 2 şey gelir. Balık ve rakı… Bu manzaraya, Ege’nin muhteşem kıyısında en çok tat alacağınız yemek şekli, kesinlikle deniz ürünleridir.

Ama bu yörede yemek alternatifleri bununla bitmez, yöresel lezzetler olarak Kuzey Ege mutfağı ön plandadır. Zeytinyağlı yemekler daima sofralarda bulunur. Assos açıkları, akıntılı deniz olduğu için yüzlerce balık çeşidinin olduğu bir bölgedir. En lezzetli balık ve deniz ürünleri burada çıkar. Meşhur deniz ürünleri;

 • Kalamar
 • Çiroz
 • Lakerda
 • Balık pastırması
 • İskorpit çorbası
 • Orfoz ızgara
 • Kılıç şiş

Siz de gittiğinizde mutlaka kendinize böyle bir sofra kurdurun. Bunun dışında kalan bazı yemek çeşitleri :

Keşkek : Odun fırınında, çömlek içinde pişirilen bir ettir. Düdüklü tencerede de kısık ateşte 2 saatte pişirilebilir.

Kaya Koruğu : Kaya koruklarının yapraklarıyla yapılır.

Hindiba : Özel bir sebze yemeğidir. Yıkanmış yaprakları suda yıkanarak haşlanır.

Isırgan Çullaması :  Isırgan otu yıkanıp kıyıldıktan sonra tuz ve zeytinyağı karıştırılır. Hamurla birleştirilip, üstüne zeytinyağı döküldükten sonra fırına verilir.

Basma Helva : Kızdırılan zeytinyağı üzerine dökülen un, şeker ve şerbetle yapılır.

Höşmerim : Çanakkale bölgesinin en meşhur tatlısıdır.

Gece Hayatı

Assos Gece Hayatı

Assos’a gidecekseniz, bar, gece kulübü, disko yerine geceleri Ege’yi Yunan ezgileri ve canlı müzik eşliğinde dinlemeyi düşleyin.

Bu tatil beldesinde klasik gece hayatı yok denecek kadar azdır. Tercih eden kesim, belli bir yaşın üstündeki kişiler olup, özellikle çocuklu aileler buraya gelmektedir. Gençler için ise grup olarak gelmeleri tavsiye edilir. Geceleri;

Birkaç büyük otelin açık barlarında içkinizi canlı müzik eşliğinde yudumlayabilirsiniz
Liman mevkiinde çay bahçeleri ve kafelerde oturabilirsiniz
Behramkale’de köy içindeki otantik kahvelerde vakit geçirebilirsiniz
Kadırga Koyu’nda bulunan campinglerde ve bira evlerinde dalgaların sesiyle uzun sohbetler yapabilirsiniz.

Konser Etkinlik

Assos Konser Etkinlik

Burada konserler genellikle müzik dinletisi şeklinde yapılır. Çok sık olmasa da hemen hemen her yaz mutlaka bir konser, anfi tiyatroda verilir ve o atmosfer görülmeye değerdir.

Zaman zaman belirli dönemlerde, bazı firmaların sponsorluğunda Assos’ta festivaller de yapılmıştır. Bu etkinliklerde en çok ilgi gören organizasyon ise kuşkusuz ören yerlerinde verilen konserler olmuştur. Muhteşem manzara eşliğinde, Athena Tapınağı’nda ya da Tiyatro’da verilen konserler, bambaşka bir atmosfer oluşturur. Oradaki akustik, eğlenceyi 2 katına çıkarır. Son yıllarda Assos ve civarında gelenekselleşen ve sürekli olarak gerçekleştirilen bir festival bulunmamaktadır.

Spor Doğa

Assos Spor Doğa

Tepeler ve koylarla dolu Assos’ta doğa yürüyüşleriyle hem çevreyi keşfedebilir, hem de spor yapabilirsiniz. Trekkingi seviyorsanız, burası tam size göre…

Düz bir alanı olmayan Assos ve çevresinde, tepeler, koylar ve kayalıklar vardır. Doğayla iç içe asırlar geçiren tatil yöresinde uzun yürüyüşleri seviyorsanız, her tarafa gidebilirsiniz. Havanın güzel olduğu günlerde gruplar halinde trekking yörede çok sık yapılan bir spordur. Hangi otelde ya da pansiyonda kalırsanız kalın, sırt çantanızı aldığınızda ve 1 günü ayırdığınızda, bölgedeki tüm tarihi yerleri özgürce dolaşabilirsiniz. Yaz aylarında bazen gözünüze kestirdiğiniz koylarda yürüyüşünüze ara verebilir, serin sularda ferahladıktan sonra sporunuza devam edebilirsiniz.

Beach Plaj

Assos Beach Plaj

Huzur içinde saklı kalmış, akvaryum  gibi koylarda yüzmek istiyorsanız, Türkiye’de ilk gideceğiniz yerlerin başında Assos ve plajları gelir.

Assos’ta deniz dendiğinde akvaryum gibi sular akla gelir. Metrelerce derinlikteki suyun dibini görebildiğiniz cam gibi denize sahip Assos koyları, çevrede birbirlerine yakın konumlardadır. Genel olarak bölgede kumsal yoktur. Kadırga Koyu’nda kum daha ağırlıklıdır ama genel olarak çakıl taşları üzerinden denize girilir. Giriş taşlıktır. Her koyda mutlaka denizin içine girmiş iskeleler bulunmaktadır.

Assos ayrıca serin sularıyla ünlüdür. Kuzey Ege, akıntılı bir denize sahip olduğundan suyu soğuktur. Yaz başında ve sonunda denize girecekseniz, yavaş yavaş ve dalmadan girmenizi öneririz. Alışık olmayanlar için şok etkisi yaratsa da, 2 dakikalık bir sürenin sonunda vücudunuz, bu muhteşem güzellikteki suya hemen alışacaktır. Mitolojik tarihiyle ünlü, Midilli Adası’na karşı yüzebileceğiniz koylar ve plajlar :

Kadırga : Bölgenin en kalabalık ve en hareketli plajıdır. Alanı geniştir. Çevresinde bir çok yeme – içme alternatifi mevcuttur. Çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plajdır.

Liman : İskele civarında yer alan plajdır. Burada kum yoktur. Sadece yan yana dizilmiş iskelelerden denize girilir. Hemen yanlarında istediğinizi söyleyebileceğiniz cafeler bulunur. Burada iskeleler, otel müşterileri dışında ücretlidir.

Sivrice : Babakale yolunun 9. Kilometresinde bulunan Bektaş köyünden 3 km içeride bulunan bir koydur. Deniz fenerinin yanı başındaki sessiz sakin bir plajdır.

Sokakağzı : Assos’a 15 km mesafededir. Sivrice'ye oranla daha geniş ve kumluk bir plajı vardır.

Koruoba : Behramkale’ye 6 – 7 km uzaklıktadır. Koruoba Köyü’nden geçilerek virajlı bir yolla buraya inilir. Bakir ve tertemiz bir koydur.

Hediyelik Eşya

Assos Hediyelik Eşya

Küçük ama tarihi yöreye geldiğinizde, hediyelik eşya alabileceğiniz 2 yer vardır. Buraları Behramkale köy içi ve liman mevkiidir.

Köy hanımları, özellikle geceleri köy meydanında açtıkları tezgahlarda zeytinyağı ve sabun başta olmak üzere, bez bebekler ile çeşitli el işi tekstil ürünlerini satarak geçim kaynağı oluşturmuştur. Bunun dışında özellikle geceleri iskele mevkiindeki lokanta ve pansiyonların önünde, deniz kıyısında sıra sıra küçük tezgah ve dükkanlarda çeşitli takı, aksesuar ve muhtelif hediyelikleri alabilirsiniz.

Ayrıca yöreye özgü olarak en çok alınan 4 şey ise şunlardır :

 • Zeytinyağı
 • Dağ kekiği
 • Seramik biblolar
 • Tapınak ve tiyatro simgeleri

Yapmadan Dönmeyin

Assos Yapmadan Dönmeyin

Yüzölçümü olarak çok büyük olmasa da yapmanız gereken şeylerin bir den fazla ve zevkli olduğu bir yerdir Assos…

Kuzey Ege’nin kalbi, Ege’nin de gizli kalmış cenneti Assos’ta küçük bir alanda bir çok yeri gezip, yazları istediğiniz yerde denize girebilirsiniz. Bunları yaparken farklı aktivite alternatiflerini de Behramkale ve civarında bulabilir, huzur içinde tatil yaparken, unutamayacağınız anlar, hatıralar ve maceraları Kaz Dağlarının denizle birleştiği yerde yaşayabilirsiniz. Assos ve civarında yapmanız gerekenler :

 • Tapınak ve tiyatroyu görün
 • Babakale’ye gidin
 • Gülpınar’ın deniz kıyısındaki köylerini gezin
 • Tüm koylarda denize girin
 • Limanda gece balık yiyin
 • Köy içindeki kahvelerde közde pişirilen Türk kahvesi için
 • İskele yolunda bulunan dondurmacıya uğrayın
 • Tekne kiralayın
 • Trekking yapın
 • Tapınak kalıntılarında güneşin batışını ve gece vuran ay ışığını seyredin
 • Bol bol fotoğraf çekin

Nasıl Gidilir?

Assos Nasıl Gidilir

Assos kendini Kaz Dağları’nın ardına saklasa da, isteyenler için onu bulmak aslında çok kolaydır. Behramkale’ye ulaşım için bol bol seçeneğiniz vardır.

Assos, 20 km’lik bir yolla, oldukça yoğun olan Ege sahil yoluna bağlanır. Çanakkale ve Edremit Körfezi civarı, bir çok yolun kesiştiği bir merkez olduğundan, ana hatların geçiş yoludur. Ayrıca birkaç yıl önce hizmete giren Çanakkale ve Edremit havaalanları sayesinde uzak mesafeler 1 saate inmiştir. Bunun yanında Marmara Denizi üzerinde hızlı feribotlar sayesinde yöre artık uzak bir yer değildir. Kara, hava ve deniz yolu alternatifleri ve bazı illere mesafeler şunlardır :

 • Çanakkale : 90 km
 • Bozcaada : 73 km
 • Altınoluk   : 35 km
 • Ayvalık      : 105 km
 • Balıkesir   : 146 km
 • Bandırma : 220 km
 • İzmir         : 238 km
 • Bursa        : 300 km
 • İstanbul    : 410 km
 • Ankara      : 680 km

İstanbul’dan özel araç ile gelirseniz yol Gelibolu’da iki alternatif olarak ayrılmaktadır. Otobüsle geldiğinizde ise Ayvacık ya da Küçükkuyu’da inip, sonrasında minibüslerle buraya ulaşabilirsiniz.
Yenikapı’dan kalkan deniz otobüsü sayesinde Bandırma üzerinden 220 km’lik yolla da tatil yöresine gelebilirsiniz.

1 : Tekirdağ – Keşan - Eceabat - Çanakkale - Ezine – Ayvacık – Behramkale

2 : Tekirdağ – Keşan - Gelibolu – Lapseki – Çanakkale - Ezine – Ayvacık - Behramkale

Bursa’dan

Bursa – Balıkesir – Edremit – Akçay - Altınoluk - Küçükkuyu – Assos

İzmir’den

Menemen – Aliağa – Dikili - Ayvalık - Edremit – Akçay – Altınoluk - Küçükkuyu – Behramkale

Çanakkale Havaalanı’na her mevsim THY ile uçabilir, oradan da 95 km’lik yolculukla Behramkale’ye ulaşabilirsiniz. Sadece yaz aylarında Edremit’te bulunan havaalanına THY’nin yanı sıra bazı diğer özel havayolu şirketlerinin seferleriyle de uçabilirsiniz. Buradan Assos 65 km’dir.

İstanbul başta olmak üzere, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, İzmir ve Ankara’dan buraya (Küçükkuyu – Altınoluk) sefer yapan bazı otobüs firmaları :

Çanakkale Truva - Kamil Koç – Varan – Ulusoy – Radar - Metro