Avşa Genel Bilgi

Avşa Rehberi

Ada tatili deyince herkesin aklına çok uzaklar gelir. Ama Avşa’da tatil deyince uzaklara gitmenize gerek yoktur. Marmara Denizi’nin ortasında bulunan küçük Avşa Adası yazları tam bir tatil cennetine dönüşür.

Balıkesir iline bağlı bu küçük ada, kışın tam bir sakinliğe bürünürken yazları ise oldukça kalabalık ve hareketlidir. Eski adı Türkeli’dir. Belde içinde az sayıda araç bulunurken, tek ulaşım yolu denizdir. Mesafe olarak Balıkesir’in Erdek ilçesine yakındır. İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nin batı kesimi, yaz aylarında buraya tatil için sıkça gelmektedir. Şirin tatil beldesinde toplam olarak 100’ün üzerinde otel ve pansiyon bulunmaktadır. Avşa’nın en büyük özelliklerinden birisi de granit kumlu plajlara sahip olmasıdır.

Bölgesi Marmara
Şehri Balıkesir
Yüzölçümü 21 km²
Neyi Meşhur Şarap
İl Merkezine Uzaklığı Gemi ile 1 saat 45 dakika Erdek
Kış / Yaz Nüfusu 2.500 / 80.000
Yakın Tatil Yerleri Erdek, Marmara Adası, Tekirdağ, Şarköy
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 26,4 °

Gezilecek Yerler

Avşa Gezilecek Yerler

Avşa, küçük bir ada olduğundan içinde plajlar dışında pek gezilecek bir yeri yoktur. Tüm otel ve pansiyonlar, iskele mevkisinde toplanmış olup, eğlence yerleri de buradadır.

Ada, kışın sessizliğe bürünürken, yazları ise nüfusu 10’a katlanmaktadır. Tüm otel ve pansiyonlar dolmaktadır. Buraya gelenler, sadece adanın farklı koylarında gündüz denize girip, gece de merkezdeki bar ve kafelerde eğlenmeyi amaçlamaktadır. Avşa’da gezip denize girebileceğiniz bazı yerler :

 • Altınkum
 • Manastır
 • Değirmen
 • Beyaz Saray
 • Çınar Köyü

Yeme İçme

Avşa Yeme İçme

Her adada olduğu gibi Avşa’da da klasik yerel yemekler arasında balık menüleri ön plandadır. Dört tarafı denizlerle çevrili bu şirin yerde birbirinden lezzetli balık türleri ada sofralarına sunulur.

Adada tarım ürünleri çeşitliliği az olduğundan, kışları da nüfusun az olmasından ötürü Avşa’ya has bir yemek çeşidi olmamakla birlikte, gerçekten bu civarda çıkan deniz mahsulleri oldukça lezzetlidir. Adaya gelen tatilciler, sahildeki lokantalarda tekir, kefal, istavrit ve mezgit başta olmak üzere bir çok balığı tadarlar.

Meşhur Avşa Şarabı

Yemek çeşidi fazla olmasa da adada bulunan üzüm bağları sayesinde Avşa yıllardır şarap üretilen bir merkez konumunda. İklimin buna müsait olması, rahat alanlar, yıllardır buradan lezzetli şarapların çıkmasını sağlamaktadır. Şarapçılık Rumlardan kalma bir meslek olarak ada halkına işlemiş. Öyle ki şu anda adada 3 tane şarap fabrikası mevcut. Bunun yanında 20’den fazla şaraphane var.

Gece Hayatı

Avşa Gece Hayatı

Avşa, sakin bir ada gibi görünse de yazları aslında durum tam tersidir. Avşa yaz akşamlarında kalabalığı ve eğlenceli geceleriyle ünlüdür.

Buraya yaz mevsiminde gelen tatilcilerin yaş ortalaması düşüktür. 18 – 35 yaş arası kitle adayı daha çok tercih eder. İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir gibi şehirlere yakın oluşu, fiyatların uygun olmasının yanı sıra bir çok konaklama alternatifinin bulunması,  buradaki işletmecilerin ziyaretçilere eğlence imkanı sunmasını sağlamıştır.

Adada bir çok disko ve bar bulunmaktadır. Konsept olarak da birbirinden ayrı çeşittedirler. Bunlar;

 • Disko
 • Bar
 • Türkü Bar
 • Cafe
 • Canlı Müzikli Cafe
 • Karaoke Bar

Tatilciler, gündüzleri deniz keyfi yaparken, akşamları da hepsi merkezde toplanmış, sıra sıra eğlence mekanlarından birisine girip, sabahın ilk saatlerine kadar eğlenmektedirler.

Konser Etkinlik

Avşa Konser Etkinlik

Avşa’da her yıl mutlaka birkaç ünlü solist, adadaki ünlü gece kulüplerinde konser verir, yerel festivaller düzenlenir.

Avşa Adası, zaman zaman festival ve etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Yaz aylarında bazen belediye, bazen kaymakamlık ya da valilik tarafından çeşitli şenlikler organize edilmektedir. Bunlardan birisi de her Ağustos ayından düzenlenen Avşa Kültür ve Sanat Festivali’dir. Bu festivalde konserlerin yanı sıra halk oyunları, söyleşiler ve farklı gösteriler sunulmaktadır.

Ayrıca beldedeki bir çok bar ve gece kulübü, her yaz, ünlü sanatçıları Avşa’ya getirip, mekanlarında konserler verdirmektedir.

Spor Doğa

Avşa Spor Doğa

Avşa Adası’nda doğa başlı başına adanın kendisidir. Spor yapmak isteyenler için de en iyi egzersiz şüphesiz yüzmedir…

Oldukça küçük bir alana sahip ada, toplamda 36 kilometrekare olup, yer yer çok yüksek olmayan tepelerden oluşmaktadır. Sportif faaliyet anlamında Avşa’da uzun yürüyüşler yapılmaktadır. Birbirine yakın koylara, üzüm bağları arasından yürüyerek de ulaşılır. Meraklıları için trekking sporu, adada yapılabilmektedir.

Yine sportif anlamda, uzun mesafe yüzmek isterseniz, profesyonel olarak da bu sporu ypabiliyorsanız, kendinize de güveniniz varsa hemen yanındaki Ekinlik Adası’na yüzerek gidilir ya da adadan kiralanan teknelerle açılıp, Marmara’nın güzel sularında deniz keyfi yapabilirsiniz.

Bunun yanında uzun ve geniş kumsallara sahip Avşa’da plaj voleybolunu sevenler için bir çok koyda file vardır ve amatör olarak beach volley oynanmaktadır.

Beach Plaj

Avşa Beach Plaj

Avşa’nın en göz alıcı, en meşhur ve ünlü yerleri kuşkusuz geniş kumsalları, plajlarıdır.

Granit ve granodiyorit ana kayasından meydana gelen kumlu topraklarla örtülü adada doğal olarak kum oranı oldukça yüksektir. Avşa çok yüksek bir kara parçası olmadığı için etrafı da derin değildir. Çevresi sığdır. Bu da deniz keyfini yükselten, plajların kalabalık olmasını sağlayan bir etkendir. Avşa’da çok lüks olmayan beachler de bulunmaktadır. Ada genelde halk plajlarından oluşur.

Avşa’da yapılacak en güzel şey denize girmektir. Adanın her yerinde gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir noktadan o tertemiz denize girebilirsiniz. Denizin içi ince kumlardan oluşur. Su çok berraktır.
Özellikle Altınkum, gerçekten altın gibi ince ve parlayan kumsallara sahip olan, dalgasız deniziyle muhteşem bir plajdır.

Koylar

 • Çınar Köyü
 • Mavi Köy
 • Kumburnu
 • Altınkum
 • Yiğitler
 • Çiftlik

Hediyelik Eşya

Avşa Hediyelik Eşya

Bu güzel ve şirin adadan evinize dönerken alacağınız en farklı hediye, yöreye özgü olan Avşa Şarabı olacaktır.

Avşa sokaklarında dolaştığınızda adaya özgü biblolar ve bazı hediyelikler görebilirsiniz. Ama en çok rastlayacağınız şeyler ise her ebatta yapılmış, farklı şekillere sokulmuş, küçük ya da büyük şaraplar olacaktır. Bölgenin geçim kaynakları arasında yer alan bu içecekler, gerek hatıra amaçlı, gerek içmek için gerekse de minik şişelere doldurularak çeşitli süslemelerle anı anlamında satılmaktadır. Buraya gelen herkes, hemen hemen adanın her yerinde satılan bu şaraplardan dönüş yolculuğuna çıkmadan almaktadır.

Ada sokaklarında dolaşırken, yanı başınızdaki tüm tezgahlarda şarap dahil olmak üzere bir çok hediyelik eşyayı görebilir ve alabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

Avşa Yapmadan Dönmeyin

Genellikle kısa süreli dinlenme ve eğlenceyi bir arada yaşamak isteyen tatilcilerin gittiği Avşa Adası’nda aktivite seçeneği az olsa da mutlaka yapmanız gereken şeyler vardır.

Yazlık mekanlarda ve yörelerde yapılabilecek her türlü faaliyeti Avşa Adası’nda rahatlıkla hem de fiyat olarak daha uyguna gerçekleştirebilirsiniz. Bu küçük ama tatil cenneti adada yapmadan dönmemeniz gereken bazı şeyler şunlardır;

 • Altınkum’da güneşlenmeden
 • Bütün koylarda denize girmeden
 • Nefis mezgit balığı yemeden
 • Barlarında 1 gece geçirmeden
 • Şarap içmeden
 • Hediyelik şaraplardan almadan
 • Plaj voleybolu oynamadan
 • Güneşin batışını seyretmeden dönmeyin.

Nasıl Gidilir?

Avşa Nasıl Gidilir

Dört tarafı denizlerle çevrili bu şirin adaya birkaç noktadan farklı vapur, gemi ve deniz otobüsü alternatifleriyle ulaşabilirsiniz.

Avşa’ya ulaşım doğal olarak sadece deniz yoluyla sağlanmaktadır. Buraya gelmek isteyen tatilciler, farklı noktalardan kalkan deniz araçlarına binip gelirler. Bunun için İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir ve Çanakkale illerinin bazı sahil noktalarından Avşa’ya özellikle yazın seferler vardır.

İstanbul’dan

İDO ile yaz aylarında Bostancı – Yenikapı üzerinden Avşa’ya sefer yapılmaktadır. Bu hatta sadece yolcu taşınmaktadır. Sefer süresi 2,5 saattir.
Silivri ilçesi limanından yaz aylarında her gün saat 16:00’da küçük bir arabalı vapurla adaya 4 saatte ulaşılmaktadır.

Tekirdağ’dan
Merkezden yaz aylarında günde, 2 saat süren karşılıklı 2 sefer düzenlenmektedir.
Yazın Kumbağ’dan günde 1 sefer vardır.
Şarköy’den de yaz mevsiminde her gün 1 saat 45 dakika süren sefer düzenlenir.

Balıkesir’den

Gestaş firmasının kışın günde 2 kez, yazın ise daha fazla olarak, Erdek’ten seferleri vardır. Yazın direk yapılan Avşa – Erdek seferi 1,5 saat sürmektedir.

Çanakkale
Karabiga ilçesinden yazın her gün 1 kez adaya seferi vardır.