Belek Genel Bilgi

Belek Rehberi

Antalya sahillerinde yoğun otel bölgelerinin olduğu birkaç yöreden birisi olan Belek, tatilin yanı sıra Golf turizmiyle de oldukça popüler.

Bir belde olan Belek, Antalya’nın Serik ilçesi sınırlarındadır. Oteller bölgesi olarak da adlandırılan yöre, tektonik olaylar sonucu akarsuların getirdiği alüvyonlarla meydana gelmiş bir alandır. Sürekli lüks otellerin açıldığı, ünlü plajlardan oluşan uzun kıyı şeridi, yeşil doğası ve ulaşım kolaylığı bakımından Belek, ülkemizde ayrıca Golf sporunun merkezi olarak kabul edilir. Ayrıca otellerin hepsinde görülen spor yatırımları, Dünyaca ünlü kulüplerin burada kamp yapmasını sağlamıştır.

Bölgesi Akdeniz
Şehri Antalya
Yüzölçümü 67 km²
Neyi Meşhur Golf sahaları
İl Merkezine Uzaklığı 43 km
Kış / Yaz Nüfusu 6.000 / 300.000
Yakın Tatil Yerleri Antalya, Side, Manavgat, Alanya
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 27,9 °

Gezilecek Yerler

Belek Gezilecek Yerler

Belek deyince akla hep lüks oteller gelmekle birlikte Dünyaca ünlü Aspendos Tiyatrosu tüm ihtişamıyla göze çarpar.

Belek, Antalya’ya yakın olması sebebiyle, şehre gelen tüm turistler tarafından çoğunlukla gezilen yerlerin başında gelir. Çok büyük bir alan olmamasının yanında burada gezmeniz gereken 3 önemli yer vardır. Bunlar;

Aspendos Tiyatrosu: Milattan önce 2. Yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen görkemli yapının, o zamanın imkansızlığıyla hala muhteşem bir ses akustiğini yansıtması ise şaşılacak bir teknolojidir. 15 bin kapasiteli tiyatro, bir çok festivale ev sahipliği yapar.

Perge: Bölgede antik çağlardan kalma tiyatro, stadyum, agora, sütunlu cadde görülebilir.

Kurşunlu Şelalesi : Yüzlerce kuş çeşidinin olduğu doğal güzelliklerle dolu bölgede şelalenin arka kısmında bulunan mağara ve döküldüğü alanın doğallığı herkesi büyülemektedir.

Yeme İçme

Belek Yeme İçme

Belek’te lüks otellerde her türlü mutfaktan seçme lezzetler ayağınıza geliyor.

Belek, yaşam yerinden ziyade daha çok konaklama bölgesidir. Bölgenin hemen hemen hepsini lüks, büyük oteller kaplamıştır. Her biri birbirinden ihtişamlı olan bu tesislerin hepsi her şey dahil sistemiyle çalışırlar. Bu da konaklayan tatilcilerin sürekli olarak oteldeki zengin yemek çeşitlerinden tatmalarına neden olur.

Buna rağmen Belek merkezde ve sahilde, diğer tatil kasabalarında da rahatlıkla bulabileceğiniz ocakbaşı, balık lokantası tarzında bir çok restoran da mevcuttur.

Gece Hayatı

Belek Gece Hayatı

Belek’te kalacağınız her otelin gece şovları, animasyonları ve dans gösterileriyle sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Belek’te eğlenmek istediğinizde uzağa gitmenize gerek yoktur. Lüks tesislerle donanmış bu beldede kaldığınız otel, sizi her gece eğlenceye doyuracaktır. Otellerin barları, diskoları ve özel gece kulüpleri, her gece dans, özel şov ve gösteriler, animasyonlarla müşterilerini dışarıya çıkmaya gerek duymadan eğlendirmektedirler. 

Konser Etkinlik

Belek Konser Etkinlik

Bu tatil beldesindeki en büyük etkinlikler kuşkusuz Aspendos’ta yapılan festivallerdir.

Belek’te hem yazları hem de kışları bir çok etkinlik yapılmaktadır. Çeşitli markaların sponsorluğunda gerçekleştirilen bu organizasyon ve konserler, bir otel bünyesinde gerçekleşmektedir. Belek’e özel olarak sadece 1 etkinlik özellikle sanatseverlerin ilgisi çeker. O da tarihi Aspendos’ta yapılan ve her yıl binlerce kişinin izlediği Uluslararası Opera ve Bale Festivalidir. Aralıksız 20 yıldır devam eden bu festival, yerel basının yanı sıra Avrupa tarafından da takip edilen önemli bir etkinliktir.

Spor Doğa

Belek Spor Doğa

Belek’te spor deyince akla ilk gelen branş kuşkusuz Golf’tür. Sonrasında futbol ve beach volley gelir.

Özellikle son 10 yılda büyük bir sanayi halini alan Golf ve Futbol endüstrisi, kamp ve tesisleşme bakımından Belek’i üs edinmişlerdir.

Golf : Türkiye Golf Federasyonu’nun turnuva takviminde hemen hemen her ay Belek’te yapılan müsabakalar yer almaktadır. Büyük lüks otellerin yanı sıra sadece golf için tasarlanmış sahalarda profesyonel, uluslararası yarışmalar gerçekleştirilmektedir. Bölgede Dünya standartlarında olan 6 adet, 19 delikli golf kulübü mevcuttur.

Golf Sahaları
National Golf Club
Carya Golf Club
Montgomerie Maxx Royal
Sueno Pines
Tat Golf
Cornelia Golf Club

Futbol : Bunun yanında Ocak ayında ülkemizde havaların en yumuşak olduğu yer olan Antalya, Belek bölgesindeki tesisler başta olmak üzere futbolun kalbinin attığı yerdir. Türkiye ve Avrupa’dan bir çok futbol kulübü, muhteşem zeminlere sahip otellerde devre arası kamp çalışmalarını yapmaktadırlar.

Plaj Voleybolu : Amatör olarak voleybol oynamak isteyenler, geniş, temiz kumsala sahip Belek sahilinde birçok noktada bulunan voleybol alanlarında bu sporu yapabilmektedirler.

Beach Plaj

Belek Beach Plaj

Belek, oteller bölgesinde boylu boyunca uzanan ince kumdan plajlara sahiptir.

Oldukça düzenli ve kaliteli olan Belek plajları, genellikle otel müşterileri tarafından kullanılmaktadır. Günübirlik gelen kişiler ise iskele mevkiini kullanırlar. Yine de plajlar herkese açıktır. Deniz suyu sıcak, derinliği azdır. Özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilir.

Halk Plajı
İskele
Taşlıburun
İçkum Tepesi

Hediyelik Eşya

Belek Hediyelik Eşya

Klasik hediyelik eşya almak istediğinizde ihtiyaçlarınızı çarşıdan rahatlıkla giderebilirsiniz.

Her tatil beldesinde olduğu gibi Belek’te de alışveriş için merkezde bulunan dükkanlar ile gece sahil ve iskele kısmına kurulan tezgahlara bakabilirsiniz. Bununla birlikte yerel ürünler almak istediğinizde köylü kadınların yol üstünde sattıkları el işlemeleri ile taze, organik meyve-sebzelerden almanızı tavsiye ederiz.

Yapmadan Dönmeyin

Belek Yapmadan Dönmeyin

Lüks oteller cenneti Belek’te muhakkak yapmanız gereken aktiviteler vardır.

Belek’te gezip göreceğiniz, yapacağınız birçok şey vardır. Bunlardan bazıları;

  • Lüks otelde konaklayın
  • Uzun kum plajında deniz keyfi
  • Plajlarda su sporları
  • Aspendos Tiyatrosu’na gidin
  • Perge’yi ziyaret edin
  • Kurşunlu Şelalesi’ni görün
  • Golf oynayın
  • Plaj voleybolu oynayın

Nasıl Gidilir?

Belek Nasıl Gidilir

Belek, ulaşım anlamında Antalya merkeze olan yakınlığıyla en rahat tatil beldelerindendir.

Antalya’ya yakınlığı, Belek’e ulaşım avantajı sağlamıştır. Turistler, ister yurt içinden ister yurt dışından direkt olarak Antalya’ya uçup, buradan yarım saatlik bir yolculuk sonrası otellerine yerleşebilirler. İstanbul’dan gidecekler Sakarya – Bilecik – Kütahya – Afyon ve Antalya istikametinden buraya varabilir. Belek’e, yaz mevsiminde Türkiye’nin her yerinden tüm otobüs firmaları sefer yapmaktadır.

Belek’in bazı diğer tatil beldelerine ve de şehirlere uzaklık mesafeleri şunlardır.

Antalya Havaalanı   : 30 km
Aspendos                 : 25 km
Side                            : 42 km
Antalya                      : 43 km
Alanya                        : 97 km
Kemer                       : 158 km
Finike                        : 225 km
Anamur                    : 230 km
Kaş                            : 232 km
Fethiye                     : 238 km
Konya                       : 270 km
Silifke                        : 360 km
Marmaris                  : 367 km
Mersin                      : 445 km
İzmir                          : 510 km
Adana                       : 515 km
Bursa                        : 558 km
Ankara                     : 560 km
İstanbul                    : 740 km