Gökçeada Genel Bilgi

Gökçeada Rehberi

Türkiye’de güneşin en son battığı yerde herkesten uzak eşsiz denizinde tatil yapmaya ne dersiniz? Ülkemizin en büyük adası Gökçeada, doğal güzellikleriyle sizi bekliyor.

Çanakkale iline bağlı Gökçeada, yüzölçümüyle ülkemizin en büyük adasıdır. Yunanistan’ın Semadirek Adası’nı Kaleköy’den net bir şekilde seyredebilirsiniz. Tertemiz denizi, eski rum evleri, şarapları ve sakızlı muhallebisiyle ünlü ada, sizlere unutamayacağınız dinginlikte bir tatil sunuyor. Ege’nin mavi sularına, herkesten uzak bir şekilde kendinizi bırakmaya hazırlanın. Gökçeada şirin pansiyon ve otelleriyle sizi gerçek tatile çağırıyor.

Bölgesi Marmara
Şehri Çanakkale
Yüzölçümü 279 km²
Neyi Meşhur Sakızlı muhallebi, Şarap
İl Merkezine Uzaklığı 11 km (Kabatepe iskelesi)
Kış / Yaz Nüfusu 8.000 / 20.000
Yakın Tatil Yerleri Çanakkale, Gelibolu, Enez, Şarköy, Erikli
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 26,5 °

Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

Bir ada olmasına rağmen, gezilecek bir çok noktası bulunan Gökçeada’da gezmek için en az 2 gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Birbirinden güzel ve bakir kalmış koyları, terkedilmiş eski Rum köyleri ve evleri ile burası keşfedilmeye hazır bir tatil kasabası adeta.

Rüzgarlara açık bir konumda olması sebebiyle burada yaz mevsimi çok uzun sürmez. Hava yumuşaktır ama yazları asla sıcaklık sizi bunaltmaz. Çünkü hafif esen ve ferahlatıcı meltemleri vardır. Çanakkale ve Kabatepe’den kalkan arabalı vapur ve feribotlarla buraya geldiğinizde adada gezmek için taksi ya da motosiklet şarttır. Gezgin ruhunuz varsa, bisiklet kiralayarak da, günün büyük bir bölümünü yolda harcamanıza rağmen bu kara parçasını gezebilirsiniz. Peki gelmişken nerelere gitmeli?

Kaleköy : Otel ve pansiyonların bir arada toplandığı, merkeze 4 km uzaklıktaki, eski Rum evlerinin olduğu bir yerleşimdir.

Gizli Liman : Uğurlu Köyü’nde bulunan, tepenin ucunda, geniş kumsala sahip bir plajdır. En büyük özelliği bu noktanın ülkemizin en batısıdır. Denizi ise dalgasız ve muhteşem berraklıktadır.

Kefaloz : Aydıncık Köyü’ndeki bir plajdır. Adanın en kalabalık ve en ünlü kumsalıdır. Deniz suyu ılıktır. Çevresinde bir çok kamp alanı ve pansiyon bulunur. Burada ayrıca bir sörf okulu vardır. Bunun yanında şifa veren çamurlu su da kumsal içerisindedir.

Zeytinli : Eskiden Rumların yaşadığı, çok şirin ve hala bozulmamış yapısıyla yaşayan küçük bir köydür. Köyde Rumların işlettiği kahve ve tatlıcı da bulunur. Merkeze 8 km uzaklıktadır.

Kaya Mezar : Tarihi kalıntılar, Aydıncık Köyü’nün kıyıya paralelinde biraz ilerisindedir.

Yeme İçme

Gökçeada Yeme İçme

Gökçeada’ya geldiğinizde, birbirinden lezzetli balık çeşitlerinin yanında yöresel şarap, yemek ve tatlıların tadına mutlaka bakmalısınız.

Denizle çevrili kara parçası olduğundan ötürü balık çeşitleri ve yemekleri ön planda olsa da aslında, adaya has bir çok lezzeti de içinde barındırır. Bunlardan bazıları da Rumların yıllardır yörede olmasından ötürü Yunan mutfağından kalan tatlardır. Cicirya, Girit mezesi ve Sakızlı muhallebi gibi. Gökçeada’nın temiz doğasında beslenen küçükbaş hayvanlar olduğu için burada etlerin lezzeti de bir başkadır. Kuzu kapama meşhur et yemeğidir. Bunların dışında tatlılardan efi badem kurabiyesini ve sakızlı muhallebiyi gerçekten başka hiçbir yerde aynı tatla yiyemezsiniz. Size önermemize gerek kalmadan, buraya geldiğinizde görüp canınızın çekeceği ve sonra da afiyetle yiyip içeceğiniz bazı lezzetler :

 • Fırında kuzu kapama
 • Kılıç rosto
 • Çiğ börek
 • Gözleme
 • Mantı
 • Sakızlı muhallebi
 • Efibadem
 • Cicirya Pizzası
 • Balık turşusu
 • Girit mezesi
 • Şarap
 • Dibek Kahvesi

Gece Hayatı

Gökçeada Gece Hayatı

Gökçeada geceleri, bol huzur, hafif müzik ve Ege kokusu içerir. Güzel bir akşam yemeğinden sonra hafif esinti eşliğinde deniz kenarındaki yerlerde keyif yapabilirsiniz.

Adada herhangi bir gece kulübü yoktur. Fakat merkez ve Kaleköy’de geceleri hareketli geçer. Buraya gelenler, genellikle aileler olduğundan eğlence şekli de ailelere yöneliktir. Kaleköy Limanı’nda bulunan birkaç barda yaz geceleri canlı müzik dinleyebilir, merkez ve sahildeki çay bahçelerinde bir şeyler içerek ya da dondurma yiyerek vakit geçirebilir ya da ada merkezindeki pastanelerde özel tatlılardan yiyebilirsiniz. Ayrıca Kaleköy sahilinde kurulan gece pazarını da dolaşabilirsiniz.

Bunların yanında, özellikle Kaleköy limanındaki restoranlarda deniz manzarası ve hafif müzik eşliğinde içkinizi de yudumlamanın keyfini sürebilirsiniz. Daha sakin bir gece geçirmek isterseniz, Zeytinliköy’deki Hristo’nun yerinde muhallebi yemeğe ya da Kaleköy tepesindeki Mustafa’nın kahvesinde dibek kahvesi içmeye gidebilirsiniz.

Konser Etkinlik

Gökçeada Konser Etkinlik

Deniz şehri Gökçeada’da yapılan konser ve etkinlikler yaz aylarında düzenlenir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında oldukça kalabalık olan adada, bir konser ya da şenliğe denk gelmişseniz, burasının ne kadar da cıvıl cıvıl olduğunu göreceksiniz.

Gökçeada Belediyesi, zaman zaman ada meydanında ya da Kaleköy’de ücretsiz halk konseri düzenlemektedir. Bunun yanı sıra 15 yıldır Adada gelenekselleşen bir etkinlik vardır, o da film festivalidir.

Gökçeada Film Festivali : Çanakkale Belediyesi tarafından organize edilen bu etkinlik, 1997’den beri yapılmaktadır. Ağustos ayında düzenlenen bu şenlik 4 gün sürmektedir. Festival kapsamında yeni ürünler sergilenmekte, her gece film gösterimi yapılmakta, Kaleköy’de müzik dinletisi organize edilmekte, sahilde plaj voleybolu, strettball turnuvası yapılmakta ve son gece kapanış konseri verilmektedir.

Spor Doğa

Gökçeada Spor Doğa

Gökçeada’da denizle çevrilmiş bu doğa parçasında yapılan ve keyif alınan en büyük spor tartışmasız dalıştır. Türkiye’nin ilk su altı parkı buradadır.

Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından 14 yıl önce milli park ilan edilen Gökçeada çevresinde yüzlerce çeşit deniz canlısı yaşamaktadır. Denizin çok temiz ve berrak olduğu bu adada, kuzeydoğu kesiminde Kaleköy ve Kuzulimanı arasında Yıldız Koyu bulunmaktadır. Adeta bir deniz müzesi olan yerde zengin balık yatakları da bulunmaktadır. Burası yasa ile koruma altına alınmıştır.

Burada gerek bireysel, gerekse de rehber eşliğinde dalış yapılmaktadır.  Profesyonel ve tesisatlı dalış için izin gereklidir. Kendiniz şnorkelle dalış yapıp, deniz altındaki güzellikleri seyredebilirsiniz. 180 çeşit deniz canlısının görülebildiği sularda, dalış tutkunları, tekne kiralayıp farkındalığı yaşamaktadırlar.

Beach Plaj

Gökçeada Beach Plaj

Plaj ve kumsal yönünden zengin olan adanın her köşesinde denize girilebilecek bir yer bulabilirsiniz. Masmavi denizi, uzun kumsalı ve bunaltmayan güneşi ile Gökçeada sahilleri sizi bekliyor…

Yaz başında ve sonunda gittiğinizde sadece size özel hissedeceğiniz plajlara sahip adada aslında gözünüze kestirebileceğiniz herhangi bir yerden denize girebilirsiniz. Nitelikli beach olarak Aydıncık Köyü’ndeki Kefaloz’u gösterebiliriz. Ama her plajın ortak yönü sessiz, berrak denize sahip olması ve rahatsız etmeyen kalabalığıdır.  İşte Gökçeada plajları :

Kefaloz  (Aydıncık) : En kalabalık plajdır. Plaj çevresinde yeme içme alternatifi çok fazladır. Şezlong ve şemsiye kiralanabildiği gibi ücretli sörf de yapılabilir. Komşu ülke olan Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen bir çok turist burada kamp yapmaktadır.

Gizli Liman : Adanın en batısıdır. Doğal olarak da Türkiye’nin en batı toprağıdır. Güneş en son buradan batar. Çevresinde sadece 1 – 2 tane yiyecek – içecek satan baraka vardır. Denizi anlatılmaz güzelliktedir. Merkeze en uzak kumsaldır.

Kuzulimanı : Vapurların adaya geldiği limanın yanında bulunan plajdır. Genellikle vapuru bekleyenler, vakit geçirmek için burada denize girerler. İskele burada olduğundan çevresi hareketlidir ve her şey bulunur.

Yıldızkoy : Tabiat harikası olup, kayalıklardan oluşmaktadır. Kaleköy ile Kuzulimanı arasındadır. Burası Su Altı Milli Parkı sınırları içerisindedir. Kum yoktur. Koy, yarların arasından bayağı bir içeri girmiştir.

Laz Koyu : Güneybatı kısmında bulunan bakir ve küçük bir koydur. Çok sakindir. Yakınında öğretmenler kampı bulunur. Adadaki diğer koylar ise Yuvalı, Kapıkaya ve Marmaros’tur.

Hediyelik Eşya

Gökçeada Hediyelik Eşya

Eski adıyla İmroz’dan alınacak hediyelere her baktığınızda kendinizi adada hissedin.

Gökçeada’ya gidip, o kadar şey yaşadıktan sonra burayı anlatan hediyelik eşya almadan dönülmez. Bunun için ilçe merkezindeki dükkanlardan ya da geceleri Kaleköy limanında kurulan, çeşit çeşit tezgahların olduğu gece pazarından sevdiklerinize adayı anımsatacak hediyeler alabilirsiniz. Peki ne alabilirsiniz?

Nusretbey Şarabı : Güneş ve rüzgarı bir arada alan tepelerin olduğu ada bağcılık yapmaya elverişli bir kara parçasıdır. Bu da yetişen üzümlerden çıkan şarapların lezzetini artırır. Adada şarap ve şarapla ilgili küçük hediyelikleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Efibadem : Rum kültürüne özgü bir kurabiye çeşididir. Meydandaki pastaneden ve birkaç dükkandan bu lezzetli tatlıyı almanızı öneriyoruz.

İmoza Sabunları : Üzüm ve zeytinciliğin geliştiği adada, zeytinyağı ve keçi sütü kullanarak elde edilen sabunların cilde iyi geldiği bilinir.

Yapmadan Dönmeyin

Gökçeada Yapmadan Dönmeyin

Gökçeada’ya geldiğinizde yapmadan döndüğünüzde pişman olabileceğiniz olmazsa olmaz şeyler vardır. Bu sakin tatil kasabasına gittiğinizde yapmaktan keyif alacağınız bazı öneriler  :

 • Ada üzümlerinden yapılan Nusretbey şaraplarından alın
 • Ada sabunundan alın
 • Efibadem kurabiyesi yeyin
 • Merkezdeki Meydani Pastanesi’nde karadut dondurması yiyin
 • Zeytinli Köy’de sakızlı muhallebi yiyin
 • Kaleköy’deki Yakamoz Restoran’ın muhteşem manzarasında akşam yemeği
 • Kaleköy’de eski köy meydanında bulunan Mustafa’nın Kayfesi’nde Dibek Kahvesi için
 • Kefaloz Plajı’nda doğal çamur banyosu ve sörf yapın
 • Gizli limanda deniz keyfi yapın
 • Yıldızkoy’da dalış yapın
 • Adanın en batısı Uğurlu Köyü’nde güneşin batışını izleyin

Nasıl Gidilir?

Gökçeada Nasıl Gidilir

Çanakkale’nin bir ilçesi olan Gökçeada’ya sadece deniz yoluyla ulaşım mümkündür. 1,5 saat süren vapur yolculuğu keyfi ise bambaşkadır.

Adaya iki istikametten gemi seferleri vardır. En sık kullanılanı, aynı zamanda mesafe olarak da yakınlığıyla Kabatepe Limanı’dır. Eceabat çıkışında şehitlik yolu üzerinden gidilen Kabatepe iskelesinden arabalı vapurlarla adaya varılır.

Çanakkale merkezden yazın kalkan deniz otobüsleriyle de Gökçeada’ya gelinir.

Kış aylarında Kabatepe – Gökçeada arasında karşılıklı günde 3 sefer yapılırken yaz döneminde sefer sayısı 6’dır. Araç fiyatı 30 TL’dir.

Kış Tarifesi
Gökçeada - 07:00 – 12:00 – 17:00 (Pazar 18:00)
Kabatepe – 10:00 – 15:00 – 19:00 (Pazar 20:00)                

Yaz Tarifesi

Gökçeada - 07:00 - 10:00 - 13:00 - 16:00 - 19:00 - 21:00
Kabatepe - 08:00 - 10:00  - 13:00 - 16:00 - 19:00 - 21:00