İğneada Genel Bilgi

İğneada Rehberi

Karadeniz’in ülkemiz sınırlarındaki en batı noktası olan İğneada, adeta gizli kalmış bir cennettir. Ormanlar içinde kalmış, masmavi deniziyle ünlüdür.

Kırklareli iline bağlı Demirköy ilçesinin bir beldesi olan İğneada’nın özelliği, ülkemiz sınırları içerisinde kalan Karadeniz’in en batı noktasında bulunması ve klasik Karadeniz’e nazaran denizinin dalgasız ve sığ olmasıdır. Ana yolların dışında kalan, ulaşımı tek bir yolla sağlanan İğneada, diğer turizm bölgelerine nazaran daha bakir kalmış ve hala keşfedilmeyi beklemektedir.

Bölgesi Marmara
Şehri Kırklareli
Yüzölçümü 220 km²
Neyi Meşhur Balık menüleri
İl Merkezine Uzaklığı 98 km
Kış / Yaz Nüfusu 2.500 / 5.000
Yakın Tatil Yerleri Kıyıköy, Edirne, Tekirdağ, Şarköy
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 23,9 °

Gezilecek Yerler

İğneada Gezilecek Yerler

Mavinin, yeşilin ve huzurun birleştiği yer olarak tanımlayabileceğimiz İğneada, Trakya kesimindeki birkaç tatil beldesinden biri olup, aynı zamanda Bulgaristan’la deniz sınırımızı oluşturur.

2.500 nüfuslu bu küçük beldede gezilecek yer alternatifi yok denecek kadar azdır. Genellikle 1 – 2 günlük tatil için buraya gelip konaklayanlar, aslında eğlenceden çok yeni keşifleri seven ve huzur arayanlardır. Bu bakımdan yörede oldukça geniş bir alanı kapsayan Longoz ormanları, yürüyüş yapmayı sevenler, Dupnisa mağaraları da keşfetmeyi sevenler için idealdir.

Dupnisa Mağaraları : Çok eski bir yer yüzü şekli olup, bundan yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuştur. 3 mağaranın birleşiminden oluşan 2 katlı bir oyuktur. İçinden yer altı nehri akar. Uzunluğu 2 km’dir. İçinde dikit ve sarkıtlar olup karstik bir yapıya sahiptir. Doğaya meraklı kişiler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Longoz Ormanları : 3155 hektarlık geniş bir alana yayılmış olan milli park statüsünde bir yerdir. Dünyada sadece birkaç örneği vardır. Muhteşem bir doğayı çevreler.

Balıkçı Barınağı : İğneada’nın 5 km daha batısındadır. Buradan sonra yol yoktur, Bulgaristan sınırı başlar. Kötü havalarda balıkçılar buraya sığınırlar. Karadeniz batı sahil sınırı burasıdır.

Deniz Feneri : 150 yıl önce Fransız tarafından yapılmış olan tarihi bir fenerdir. Limanköy mevkiinde bulunur.

Yeme İçme

İğneada Yeme İçme

Trakya’nın Karadeniz kıyısındaki bu şirin küçük tatil beldesinde de, yöresel Trakya yemeklerini tadabilirsiniz.

İğneada’ya gelen herkes, günün her saatinde, özellikle de yaz akşamları, limandaki salaş restoranlarında leziz balıkları yemeden gitmez. Yemeklere lezzeti veren, tertemiz denizden çıkan tazeliktir. Burada beklemiş kültür balığı yemezsiniz, sofranıza gelen balıklar muhtemelen aynı gün denizden çıkarılmıştır. En çok çıkan balıklar şunlardır;

 • Kalkan
 • Lüfer
 • Palamut
 • Levrek
 • Tekir
 • Mezgit

Ne kadar balık ağırlıklı restoran yemekleri olsa da Kırklareli’nin bu küçük beldesinde gerek evlerde, gerekse de dışarıdaki bazı lokantalarda Trakya yemek kültüründen örnekler görmek mümkündür. Bilenlerin bayıldığı bir çok lezzet İğneada topraklarında da aynı güzellikte yapılmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Höşmerim
 • Kol Böreği
 • Pırasa Böreği
 • Ciğer Sarma
 • Mercimekli Köfte
 • Dilber Dudağı
 • Lokma Tatlısı
 • Kandilli Mantı
 • Damat Paçası
 • Lutuka
 • Zerde

Gece Hayatı

İğneada Gece Hayatı

İğneada’ya gelecekseniz, hareketli eğlence yerine dinlenerek keyifli vakit geçirmeyi düşüneceksiniz. İğneada geceleri, hareket yerine huzur ve dinginliğe davet eder sizleri.

Ne yüksek müzik sesi, ne bar, ne de disko… İğneada’da bunların yerine belki de sizi kendinize getirecek fasıl ve hafif müzikli, mehtaplı geceler bulacaksınız.

Gençlerin genellikle kamp amaçlı, orta yaş kesimin doğası, daha yaşlı kişilerin ise huzurlu bir tatil için geldikleri İğneada’da gece hayatı sakin geçmektedir. Peki bu sakinlikte neler yapılır, geceler nasıl geçer? İşte Trakya’nın bu cennet köşesinde akşam planınız :

 • Sahilde yürüyüş
 • Balık restoranlarındaki canlı fasıl
 • Sahildeki cafelerde vakit geçirme
 • Bölgenin tek 5 yıldızlı otelinde teras bar keyfi
 • Çay bahçelerinde çalan Trakya müzikleri

Konser Etkinlik

İğneada Konser Etkinlik

İğneada’da eğlence deyince yerel kültür göze çarpmaktadır. Resmi günlerde belediye tarafından organize edilen, bazı sanatçıların konserleri olmaktadır.

Bunların dışında etkinlik olarak, bazı firmaların ya da sosyal sorumluluk projesi kapsamında kurumların İğneada’da kampları ya da tiyatro, şenlik gibi aktiviteleri olabilmektedir.

Özellikle Trakya’da eğlenceli olarak kutlanan Hıdrellez şenlikleri, İğneada ve bağlı olduğu Demirköy ilçesinde de festival havasında kutlanır. Her yıl mayıs ayının ilk haftasında darbuka ve klarnet ağırlıklı yöresel müzikler yörenin her tarafından duyulur. Ateşler yakılıp, tüm halk üzerinden atlayıp yazın gelişini müjdeleyen Hıdrellezi kutlamaktadır.

Siz de Mayıs ayının ilk hafta sonu İğneada’ya giderseniz eğer, yörenin eğlenceli insanlarının arasına dalıp, farklı bir etkinlik olan Hıdrellez şenliklerine katılıp, hayatınız boyunca hatırlayacağınız keyifli bir eğlenceyi yaşayabilirsiniz.

Spor Doğa

İğneada Spor Doğa

Doğa severlerin hayran kaldığı, İstanbul’a yakın lokasyonların başında gelir İğneada. Belki de yakın çevremizdeki en bakir yerlerden birisidir burası.

İğneada deyince rahatlıkla muhteşem doğa sıfatını kullanabiliriz. Çünkü burada tabiat ana cömertçe davranmış Trakyalı vatandaşlarımız için. Deniz ise en temizi, en güzeli. Doğa ise en yeşili. Peki doğanın bu kadar fazla olduğu yerde nasıl bir spor yapılabilir. Buna en güzel cevap tabi ki trekkingtir.

Trekking : Uzun doğa yürüyüşü anlamına gelen bu sporu İğneada’nın her yerinde yapabilirsiniz ama en ideal ve en muhteşemi kuşkusuz Longoz yani su basar ormanlarıdır. Bölgede çok geniş bir alana yayılan, içinden nehir akan gür ormanlara rehbersiz gitmemenizi öneririz.

Bölgeye gelen kampçılar, çadırlarını ya burada ya da deniz kenarındaki ormanının başladığı yerde kurmaktadırlar. İstanbul’dan kalkan butik turlar, sırf trekking için buraya geziler düzenlemektedir. Bölgedeki lüks otel bile müşterilerine rehber eşliğinde ormanlarda kısa yürüyüşler organize etmektedir.

Bisiklet : Bisiklet sporunu sevenler için de İğneada uygun bir lokasyondur. Buraya yakın büyük yerleşim yerlerinden bisiklet ile uzun yolculuk yapmak isteyenler uzun mesafeleri muhteşem doğa içinde kat edebilirler. Arabalarıyla Kırklareli ve Lüleburgaz merkeze gelenler, bu noktalardan 100 km’lik bisiklet yolculuğuyla İğneada’ya ulaşıp, buraların güzelliğini geze geze dura dura görebilirler. Daha kısa bir tur yapmak isteyenler ise Demirköy, Pınarhisar ve Vize ilçelerinden bisiklet turunu gerçekleştirebilir.

Beach Plaj

İğneada Beach Plaj

İğneada’da deniz keyfi gerçekten bambaşkadır. Plajında kendinizi Karadeniz’de değil, Güney sahillerinde hissedeceksiniz.

25 km’den fazla bir kumsala sahip İğneada’da merkezin dışındaki diğer kumsallar ise bakir niteliktedir. Beach clubın bulunmadığı bu beldede hiçbir zaman yoğunluk ve kalabalık olmadan sakince güneşlenip denize girebilirsiniz. Buradaki denizin özelliği ise sığ olmasıdır. Temizliğinin yanında dalgasının da az olması, özellikle çocuklu ailelerin rahatlıkla buraya gelip, geniş kumsallarda uzun vakitler geçirmesine olanak tanımaktadır. Plajlara giriş ücreti olmamakla beraber sadece şezlong ve şemsiye ücreti ödenir. İğneada içindeki bazı plajlar :

Beğendik Köyü : Ülkemizin Karadeniz sahil şeridinin en batı noktasıdır. Burada Bulgaristan’a küçük bir geçiş sınırı da vardır. Kumsalın genişliği 50 metreyi bulur.

Liman Ardı Plajı : Halktan ziyade, o noktadaki yazlıkçıların bildiği ve denize girdiği yerdir. Dik tepenin kıyısı olduğu için burası biraz daha derindir.

Öğretmenler Kampı : Merkeze 2 km mesafede olup nitelikli bir plajdır.

Longoz Kumsalı : Longoz ormanlarını denizden ayıran, bağlantı yolu olmayan, Kıyıköy’e kadar uzanan kumsal 15 – 16 km uzunluğundadır. Burada ulaşım zorluğundan denize giren çok kimse olmaz. Kampçılar daha çok tercih eder.

Hediyelik Eşya

İğneada Hediyelik Eşya

İğneada’da buraya has bir hediyelik eşya yoktur. Yöredeki kadınlar, yaptıkları el işlerini, merkezdeki ve sahildeki tezgahlarda satmaktadırlar.

Trakya kültürüne özgü dokumalık nakışlı kumaşlar, elbiseler ya da İğneada’yı anımsatan resimler ve bibloları buradan alabilirsiniz. Yine sahildeki taşlardan, bakir ormandaki ağaçların parçalarından alınan numunelerle, doğal ve kreatif takı ile aksesuarlar yapılıp, buralarda satılmaktadır.

Doğası çok temiz olan, hava kirliliği olmayan İğneada’da organik besinlerden, dönüş yolunda almanızı tavsiye ediyoruz.

 • Süt
 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Kaymak
 • Sebze
 • Alabalık bu doğal yiyeceklerden sadece bazılarıdır.

Yapmadan Dönmeyin

İğneada Yapmadan Dönmeyin

İğneada’ya sadece deniz tatili için değil, orayı keşfetmek için de gitmelisiniz. Dünyada sayılı olan ormanların içine girip, kendinizi bambaşka bir diyarda hissedeceksiniz.

İşte size İğneada’da yapmadan dönmemeniz gereken birkaç öneri;

 • Longoz ormanlarını gezin
 • Trekking yapın
 • Dupnisa mağaralarını görün
 • Issız kumsallarda denizin tadını çıkarın
 • Bulgaristan sınır köyüne gidin
 • 150 yıllık deniz fenerini görün
 • Demirköy yol kenarındaki alabalık tesislerinde mola verin
 • İğneada’yı bisikletle gezin
 • Sahilde taze balıkların tadına bakın
 • Hıdrellez şenliklerine katılın

Nasıl Gidilir?

İğneada Nasıl Gidilir

İğneada, ülkemizin kuzeybatı ucundadır. En kalabalık şehrimiz İstanbul’a 250 km mesafede olup, özel araçla 3 saatte buraya ulaşılabilir.

Trakya’nın kuzeyinde yer alan İğneada’ya tek bir yoldan karayoluyla ulaşım imkanı vardır. Bu da bağlı olduğu Demirköy ilçesi yoludur. Deniz kenarı olmasına rağmen deniz ulaşımı yoktur.

İstanbul –İğneada

Buraya İstanbul’dan 2 farklı alternatifle gelebilirsiniz. İlki genellikle herkesin kullandığı TEM Otoyoludur. Mahmutbey gişelerinden girdikten sonra 113 km ilerideki Saray – Beyazköy gişelerinden çıkıyorsunuz, 25 km sonra Saray ilçesine varıyorsunuz, akabinde 38 km sonra Vize – Pınarhisar yolunda Demirköy tabelasından sağa sapıp, 61 km sonra İğneada’ya ulaşabiliyorsunuz. Mahmutbey gişelerinden toplam mesafe 240 km.

İkinci alternatif olarak da E-5 Karayolundan gidildiğinde Silivri Kınalı mevkiinden Çerkezköy ve Saray üzerinden normal yolla gidilendir. Saray’dan sonra güzergah aynıdır. Bu yol otoban istikametine göre 25 – 30 km daha kısa olsa da, gidiş süresi iki güzergahta da eşittir. Otobüsle gelecekler için İğneada’ya Esenler Otogarı’ndan bir otobüs kalkar.

Tekirdağ – İğneada

Muratlı ilçesi üzerinden E-5 Karayoluna çıkılıp buradan Beyazköy Saray istikametinden Vize – Pınarhisar yolu takip edilerek gidilir. Tekirdağ – İğneada arası yaklaşık 160 km’dir. Ortalama 2 saat sürer.

Edirne – Kırklareli – İğneada
Kırklareli’ne bağlı İğneada, şehir merkezine 100 km uzaklıktadır. Aralarında kalan geçiş noktası Pınarhisar ilçesidir. Edirne – Kırklareli arası sabit yolla 60 km’dir. Edirne’den 160 km’lik yolculukla yaklaşık 2 saatte, Kırklareli’den ise ortalama 1 saat 15 dakikada İğneada’ya varılır.

Çanakkale – İğneada
Eceabat – Gelibolu – Keşan – Malkara – Hayrabolu – Pınarhisar güzergahından yapılan yolculuğun mesafesi 340 km’dir. Ortalama 4 saat sürer.

Sırala

Aradığınız kriterlerde otel bulunamadı.

İğneada Resort

İğneada Resort

İğneada, Kırklareli 8 /10 338 TL den başlayan oda fiyatlarıyla

Trakya’nın en güzel oteli İğneada Resort Otel’de, doğanın kucağında lüks tatili yaşarken, şehirden koptuğunuzu hissedeceksiniz.

REZERVASYON