Kemer Genel Bilgi

Kemer Rehberi

Antalya’nın ilçesi olan Kemer, son yıllarda giderek artan turizm hareketliliği sayesinde yüzlerce lüks otelin olduğu tatil cennetine dönüşmüştür.

Kemer, Antalya şehir merkezine 40 km uzaklıkta, doğanın içinde olan, dağ, deniz ve ormanla çevrili bir tatil beldesidir. Özellikle son 25 yıldır uygulanan yapılanmayla, ilçe ve çevresinde yüzlerce otel inşa edilmiş ve halen de yapılmaya devam etmektedir. Turizmin bu bölgeye kayması, ilçeyi kalkındırmış ve oldukça zengin bir konuma kavuşturmuştur. Şu anda Türkiye’nin en lüks otellerinden çoğu da burada hizmet vermektedir.

Bölgesi Akdeniz
Şehri Antalya
Yüzölçümü 471 km²
Neyi Meşhur Olympos ve Adrasan bölgeleri
İl Merkezine Uzaklığı 45 km
Kış / Yaz Nüfusu 22.000 / 150.000
Yakın Tatil Yerleri Antalya, Belek, Side, Finike, Demre, Kaş
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 28 °

Gezilecek Yerler

Kemer Gezilecek Yerler

Masmavi deniz, tertemiz orman havası, sanki yeni keşfedilmiş plajlar ve tarihi kalıntılar…

Doğal güzellikleriyle ünlü bu yerleşim yerinde lüks otellerden çok önce doğayı sevenlerin keşfettiği bir çok gezilip görülecek yer vardır. Buraları;

Chimera (Yanartaş): Kendi kendine yanan kayaların oluşturduğu özel bir yerdir. Çıralıda bulunur.

Olympos Antik Kenti : Caretta Carettaları ile meşhur yöre, tarihsel zenginliklerle doğanın birleştiği yerdedir.

Göynük Kanyonu : Safari turlarının düzenlendiği doğanın kucağında bir yöredir.

Kaya Sığınakları: Kıyıdan 100 metre içeride, 25 metre yükseklikteki kaya sığınağı, küçük insan gruplarının barınabileceği iki bölümden oluşmakta.

Phaselis Antik Kenti : 3 eski limandan oluşan antik kent, merkeze 15 km uzaklıkta.

Tahtalı Dağı : Yamaç paraşütü yapılır

Adrasan : El değmemiş doğası, bungalow evleri ve berrak deniziyle ünlüdür.

Tekirova : 500 – 600 yıllık çınar ağaçlarının yanı sıra portakal, mandalina, limon bahçelerini sıklıkla görebilirsiniz.

Yeme İçme

Kemer Yeme İçme

Kemer, lüks otellerle çevrili bir tatil kasabasına dönüştüğünden beri ilçedeki yemek kültürü de değişti.

Sayısı her geçen gün artan Kemer otelleri, çoğunlukla her şey dahil ya da tam pansiyon sistemiyle hizmet verdiği için, buraya gelen tatilciler yemeklerini kaldıkları otelde yemektedir. Dışarıda yemek isteyenler için merkezde ve sahilde bulunan restoranlarda her çeşit fast food ya da Anadolu mutfağına özgü genel yemekler rahatlıkla bulunabilir. Kemer’e özel lezzet olarak klasik Akdeniz mutfağına has taze salataları gösterebiliriz.

Gece Hayatı

Kemer Gece Hayatı

Özellikle Rus turistlerin daha fazla tercih ettiği Kemer bölgesinde gece eğlenceleri, hareketli kulüpler ve diskolar üzerine kurulmuştur.

Kemer’in Antalya’ya çok uzak olmaması, şehir merkezinden bile, otellerle dolu bu bölgeye eğlence için gelen insanlarla doludur. İlçe merkezinde görebileceğiniz gece mekanları, canlı müzikten köpüklü eğlenceye kadar farklı konseptlerde sınır tanımıyor.

Özellikle dans performansları sunan kulüpler Kemer’de daha çok tercih edilmektedir. Alkolün su gibi aktığı, hareketli müziğin son ses açıldığı diskolar, buraya tatile gelenlerle dolup taşmaktadır. Yine bazı gece kulüplerinde özellikle son 10 yıldır farklı bir tarz olan köpük partisi adı altında eğlenilir. Dans eden kalabalığın üzerine beyaz köpük sıkılarak eğlencenin dozu ve çılgınlığı bir kat daha artar. 

Konser Etkinlik

Kemer Konser Etkinlik

Özelikle bahar ve yaz aylarında Kemer’de organizasyonlar da artmaya başlar. Belediye’nin yanı sıra sponsorlar aracılığıyla bir çok etkinlik ve festivali Kemer’de görebilirsiniz.

Havalar ısınmaya başlayınca Güney sahilleri her bakımdan hareketlenmeye başlar. Kültür, sanat, müzik, konser, festival, şenlik etkinlik v.b. bir çok organizasyonu tatil beldelerinde görmeye başlarız. Kemer’de de gelenekselleşen bir çok etkinlik yapılmaktadır. Bunlar;

 • Uluslararası Nar Kültür ve Sanat Festivali
 • Phaselis Kültür ve Sanat Festivali
 • Uluslararası Kemer Su Altı Günleri
 • Açık Deniz Yat Yarışları
 • Golf Trunuvası

Spor Doğa

Kemer Spor Doğa

Muhteşem doğası ve deniziyle Kemer’de yapılan en güzel etkinlikler dalış, safari ve trekkingtir.

Kemer gibi yeşilliğin hakim olduğu, berrak deniziyle ünlü tatil beldesinde doğa aşıkları için yapılan aktivitelerin başında su altı dalış ve trekking gelir. Yöredeki çoğu otel müşterilerine ekstra olarak tekne turlarıyla dalış aktivitesi düzenler. Eğitimli hocalar eşliğinde pratik kurslara katılabilir, kısa mesafeli dalışlarla masmavi Akdeniz’in altındaki dünyayı keşfedebilirsiniz.

Etrafı yüzlerce çeşit ağaçlarla çevrili olan, yeşil cennet olarak adlandırılan Kemer’de bir başka spor alternatifi de doğa yürüyüşleridir. Sadece otel müşterileri değil, Olympos, Adrasan gibi doğal yerlere kamp kuranlar, pansiyonlarda kalanlar, şehrin karmaşasından kaçıp hem yüzme hem de spor yapma imkanı buldukları Kemer’de doğa yürüyüşlerine çıkmaktadır. Antalya merkezden bile günübirlik ve hafta sonları trekking turları düzenlenir.

Bunların yanında engebeli orman içi doğal yollarıyla ciplerle safari turlarına katılarak da maceralı bir tatili burada geçirebilirsiniz.

Beach Plaj

Kemer Beach Plaj

Kemer, 50 kilometrelik kıyı şeridiyle masmavi Akdeniz’in yanı başında tertemiz plajlarıyla üne kavuşmuş bir tatil cennetidir.

Sahilde sıra sıra dizilmiş her otelin kendi plajı vardır. Bunun yanında, hepsi mavi bayrak almaya hak kazanmış kumsallarıyla Kemer’de Toros Dağlarının dibinde, ormanların bittiği yerde mis gibi havada denize girilen yerler :

Belediye Plajı
Ayışığı Plajı
Phaselis Plajı
Olympos

Hediyelik Eşya

Kemer Hediyelik Eşya

Burada konaklayanlar arasında her yaz yabancı turist sayısı yerli turistten fazladır. Bu da Türk işi hediyeliklere olan ilgiyi artırır.

Turistlerin ilgi gösterdiği hediyelikler, genellikle tekstil ve deri ürünleridir

Deri mont
Deri cüzdan
Deri kemer
Yelek
El işi elbiseler
Özel nakışlı tekstil ürünleri
Takı – aksesuar
Biblo 

Yapmadan Dönmeyin

Kemer Yapmadan Dönmeyin

Kemer’de mutlaka görmeniz ya da yapmanız gereken şeyleri göz ardı etmeden gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

 • Olympos’a gitmeden
 • Phaselis’i görmeden
 • Beldibi mağarasını gezmeden
 • Ciple safari yapmadan
 • Her plajda denize girmeden
 • Adrasan’a uğramadan
 • Barlarda 1 gece eğlenmeden 

Kemer’den dönmeyin.

Nasıl Gidilir?

Kemer Nasıl Gidilir

Yüzlerce otel seçeneğini rahatlıkla bulabileceğiniz Kemer’e ister uçak ister otobüs, isterseniz de özel aracınızla gidebilirsiniz.

Ülkemizin tatil başkenti olarak adlandırılan Antalya’ya sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da bir çok bölgeden direkt uçak seferleri mevcuttur.  Mesafenin uzak olmasından ötürü özellikle İstanbul’dan buraya gelecekler genellikle havayolunu kullanmayı tercih ederler. İlçeye en yakın olan Antalya Havaalanı 55 km uzaklıktadır. Yaz aylarında ülkemizin hemen hemen her şehrinden Kemer’e otobüs seferleri vardır. Araçlarıyla gelmek isteyenler Ankara’dan Afyon – Isparta üzerinden, İzmir’den gelmek isteyenler, Aydın – Denizli üzerinden, İstanbul’dan yola çıkanlar ise Sakarya, Bilecik, Kütahya, Afyon, Isparta üzerinden Antalya ve Kemer’e ulaşabilir.

Kemer’in bazı diğer tatil beldelerine ve de şehirlere uzaklık mesafeleri şunlardır.

Antalya               : 45 km
Finike                  : 70 km
Manavgat           : 125 km
Kaş                       : 142 km
Kalkan                 : 177 km
Alanya                 : 185 km
Fethiye               : 257 km      
Marmaris             : 383 km
Datça                  : 452 km
Bodrum              : 467 km
Didim                 : 490 km
İzmir                   : 492 km
Ankara                : 590 km
İstanbul              : 765 km