Müze Kart ile Tarihe Yolculuğa Hazır Olun

Müze Kart

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle, Türk halkını müzelerle buluşturmak amacıyla “Müzekart” projesini hayata geçirdi. “Müzekart” ile 7’den 70’e herkes Türkiye’deki 300’ü aşkın müze ve ören yerini bir yıl boyunca dilediği kadar gezebilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, sahip olduğumuz kültürel zenginlikleri vurgulamak ve dünyaca ünlü müze ve ören yerlerimize ziyaretleri artırmak amacıyla Müzekart projesini başlattı. Müzekart, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği 300’ü aşkın müze ve ören yerini, sadece 30 TL karşılığında her müze için yılda bir kez ziyaret hakkı sağlıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Müzekart projesiyle ilgili açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Türk insanın sahip olduğu kültürel değerlere sahip çıkması ve kültürel zenginliklerimizi gelecek nesillere aktarmamız açısından müzelerimizin çok önemli işlevi olduğunu ve müze gezmenin tarihi yaşamak adına herkesin katılması gereken bir kültürel aktivite olduğunu belirtti. Yapılan arkeolojik çalışmalara daha fazla yatırım yapılarak kültürel değerlerimizin daha da zenginleşeceğine değinen Sn. Günay, herkesin bu konuda hassasiyet gösterip müze ziyaretlerine önem vermesi ve müze bilincinin toplumun her kesiminde yaygınlaşarak gelişmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

İlk uygarlıklardan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar asırlar boyunca birçok uygarlığın beşiği olan Anadolu’nun ev sahipliği yaptığı kültürlerin eserlerine, dünyaca ünlü tarih hazinelerine ve zenginliklerine Müzekart ile tekrar tekrar yolculuk yapılabiliyor.

Müzekart, Müzekart Plus ve Museum Pass Nedir ?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür ve sanatseverlere sunduğu, Türkiye’nin müze gezdiren, tarih ve kültür alışverişi yaptıran ilk kartı olan Müzekart; uygarlıkların zevklerini, düşüncelerini, inançlarını ve yaşam tarzlarını geleceğe taşıyor. Müze Kart, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müze ve ören yerlerine yılda sadece 30 TL karşılığında her müze için yılda bir kez ziyaret hakkı sağlıyor.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB-MTM İş Ortaklığı’yla geliştirilen 50 liralık müze kart Plus sayesinde bakanlığa bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini bir yıl boyunca ücretsiz ve sınırsız gezmek mümkün olacak. Kart ayrıca özel müzeler, tiyatro ve hediyelik eşya mağazalarında yüzde 40’a varan indirimler de sağlıyor.

Nerelerde Geçerlidir?

Klasik Müzekart gibi 300’ü aşkın müzeye sınırsız giriş sağlayan Müzekart Plus’la ayrıca Geleneksel El Sanatları Kurumu, İstanbul Modern Müzesi, Pera Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Rezan Has Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Santralistanbul, TÜRVAK Sinema Tiyatro Müzesi, İKSV, Balat Kültür Evi, Bilkent Kültür Girişimi, İstanbul Akvaryum gibi kurumların bazılarına ücretsiz, bazılarına yüzde 40’a varan indirimlerle girmek mümkün olacak. Bu indirimler, kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkânlarında da geçerli. 

Yabancı turistler için üretilen ‘Museum Pass İstanbul’ ise sahibine Ayasofya Müzesi ve Harem Dairesi hariç Topkapı Sarayı Müzesi, Kariye Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni ekstra ücret ödemeden, bilet gişelerinde beklemeden ziyaret edebilme imkânı sağlıyor. 3 gün geçerlilik süresi olan, 4 ile 5 yıldızlı oteller, gezici kart satış araçları ve Turizm Enformasyon Bürolarından temin edilebilecek kartın fiyatı 72 lira.

Önemli Hatırlatma

  • Müze kart yalnızca üzerinde adı yazılı kişi tarafından kullanılabilir.
  • Satın alınan müze kartın geçerlilik süresi 12 aydır.
  • Satın alma işlemini tamamladıktan sonra geri dönme olanağı yoktur. Lütfen bilgilerinizi kontrol ediniz.
  • Satın alınan kartlar değiştirilemez ve iptal edilemez. 

Müzekart Almak İstiyorsanız; 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı linkteki www.muzekart.com müzelerden Müze kart satın alınabiliyor. Müze kart satın almak için de Müze kart Satış Noktalarına fotoğraflı bir kimlikle başvurulması yeterli.

Müze kart ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.muzekart.com   (0312) 444 MÜZE (6893) 

Müze ve Ören Yerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönergeler.

Kapsam 

Madde 1- Bu yönerge, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinin ziyaret usul ve esasları ile bilet ve müze kart fiyatlarını düzenlemektedir. 

Bilet fiyatları

Madde 2- Müze ve ören yerleri bilet Fiyatları ekli listede gösterilmiştir. 

Ücretsiz Biletler

Madde 3- Aşağıda belirtilenler müze ve ören yerlerine ücretsiz biletle girerler. 
a) 17 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar
b) 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar
c) Gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları 
d) Engelliler ile bir refakatçisi
e) Er ve erbaşlar
f) ICOM, ICOMOS ve UNESCO kartı sahipleri
g) Basın kimlik kartı sahipleri
h) Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile eş ve çocukları
i) Yabancı resmi konuklar ve refakatçileri
j) Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünce ağırlanan konuk ve heyetler, bunların refakatçileri ile yabancı tur operatörleri. 

Madde 4- Müze kart, müze ve ören yerlerinde ayrıca ücretlendirilen birim veya seksiyonlar hariç olmak üzere tüm müze ve ören yerlerinde bir yıl boyunca geçerli olup yalnızca Türk vatandaşları tarafından kullanılabilir. Geçici müze kartları kimlik ibrazı ile 60 gün geçerlidir. Geçici müze kartlar 60 gün içinde aslı ile değiştirilmesi gerekir.

Müzekart Fiyatları

Madde 5- Müze Kart’ın fiyatı 30 TL’dir. Belirtilen tarife öğretmenler ile 18 yaş ve üzerindeki öğrenciler için % 50 indirimli uygulanır. 3 üncü madde kapsamında yer alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2 TL karşılığında müze kart alabilir. Toplu müze kart alımlarında indirim uygulanabilir. İndirim uygulanacak müze kart alım miktarı ile indirim oranları Yönetim Kurulu Kararı ile belirlenir.
 

Müze ve Ören Yeri Ziyareti Esnasında Uygulanacak Esaslar

Madde 6- Müze ve ören yeri girişlerinde, kullanılan biletler gezi süresince saklanır ve kontrollerde gösterilir.
Madde 7- Ücretsiz girişlerde ziyaretçiler kimliklerini, resmi heyetler izin belgelerini ibraz eder.
Madde 8- Geçici müze kart, resmi kimlik kartı ile geçerlidir. 
Madde 9- Müze kart sahiplerinden, müze ve ören yeri personelinin gerekli gördüğü hallerde kimlik ibraz etmeleri istenebilir. 
Madde 10- Düzenlenecek toplu ziyaretlerde, düzenleyen kurumlarca Müze Müdürlüklerine önceden bilgi verilir.
Madde 11- Müze ve ören yerlerinde profesyonel mahiyetteki fotoğraf, video, film çekimleri ücret mukabilinde ve Müze Müdürlüğü izni ile yapılır. Amatör çekimler ile ilgili olarak Müze Müdürlüğü tarafından sınırlama getirilebilir.   
Madde 12- Müzeler Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Topkapı Sarayı Müzesi, Galata Mevlevi hanesi Müzesi ve Yıldız Sarayı Müzesi ile bağlı birimleri Salı günü; Hisarlar Müzesi ile bağlı birimleri ise Çarşamba günü ziyarete kapalıdır. 
Madde 13- Müze ve Ören yerleri dini bayramların birinci günü öğleye kadar kapalıdır. 
Madde 14- Bu yönergede yer almayan hususlar, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü Yönetim Kurulu Kararı ile belirlenir.