Pasaportunuzla Dünya Sizin

Pasaport Çeşitleri

Pasaport, uluslararası alanda ülkelere giriş – çıkış yaparken kullanılan kimlik niteliğinde bir belgedir. Kişiye özel olup, özlük bilgilerinin yanı sıra daha önce ve hangi tarihlerde hangi ülkelere giriş – çıkış yaptığını da göstermektedir.

Pasaportun geçerli olması için süreleri vardır. 6 ay ile 5 yıl için uzatılan süreler ile ilgili olarak farklı bedelde pasaport harçları ödenmektedir. Birkaç yıl önce çıkan kanunla birlikte tüm pasaportlar yenilenerek biometrik hale getirildi.

Geçerli Pasaport Özellikleri

1. Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması.

2. Vizenin basılacağı vize sayfalarının boş olması.

3. Pasaport hamili tarafından imzalanmış olması

Pasaport Çeşitleri

Bordo  : Umuma mahsus pasaporttur. Genel giriş – çıkışlar yapan kişiler için verilir. Bu belgeye sahip olanlar daima vize almak zorundadır.

Yeşil Pasaport : Hususidir. Devlet memurlarına verilir. Vize zorunluluğu yoktur.

Gri : Hizmet için devletçe görevlendirilmiş kişilere verilir. Hükümet veya il – ilçe yönetimleri tarafından uluslararası alanda görevlendirilmiş kişilerde vardır. En fazla 4 yıl süreyle verilir. Çoğu ülke vize istemektedir.

Kırmızı : Diplomatik pasaporttur. Dış işleri bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve dış ülkelerde görev yapan temsilcilere verilir. Vize gerektirmez.

Bu belgeler, İç İşleri Bakanlığı tarafından verilmekte olup, ilçe emniyet müdürlükleri aracılığıyla başvuru yapılmaktadır.