Polonezköy Genel Bilgi

Polonezköy Rehberi

İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan tarihi ve turistik bir yer olan Polonezköy, eski adı Adampol olan, ünlü bir Polak köyüdür. İstanbul’a 25 km uzaklıktaki bu sakin ve şirin köy kendini yenilemek ve huzurla dolmak isteyenler için mükemmel bir adres.

ZPolonyalı sürgünler tarafından kurulan, yemyeşil ormanları ve çiftlikleri ile bilinen yörede ayrıca Zofia Rizi Anı Evi, Czestochova Meryem Ana Kilisesi ve Polonya mezarlığı görülmeye değer kültür miraslarıdır.

Bölgesi Marmara
Şehri İstanbul
Yüzölçümü 310.36 m2 (Beykoz)
Neyi Meşhur Şile bezi, Böğürtleni
İl Merkezine Uzaklığı 25 km
Kış / Yaz Nüfusu 247,284 (Beykoz)
Yakın Tatil Yerleri Beykoz, Şile
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 15 – 20 derece

Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

İstanbul’un arka bahçesi olan Polonezköy doğanın kucağına kendini bırakmak isteyenlerin adresi. Eski adı Adampol olan İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı polak köyüdür. 1830’da sürgün edilen Polonyalıların yerleşim yeri olan bölge şimdilerde Türk nüfusun hakimiyetinde köy hayatını yaşamak isteyenlerin gözdesi.

Siz de hafta sonu tatillerinizi değerlendirmek istiyorsanız bölgeye gelebilirsiniz. Kuş sesleri içinde ormanlarda yürüyebilir, böğürtlen toplayabilir, çadır kurup kamp yapabilir, sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca görmeniz gereken yerler ise:

 • Czestochova Meryem Ana Kilisesi
 • Zofia Teyze'nin Hatıra Evi
 • Arıcılık Müzesi
 • Meydan Kahvesi
 • Ağaç Oymacılığı Açık Hava Sergisi
 • Tabiat Parkı

 

 

Yeme İçme

Yeme İçme

Köy Kahvaltılarının En Lezzetlisi!

Et–mangal restoranları ile meşhur olan Polonezköy’ün aslında kahvaltıları da oldukça ünlüdür. Mis gibi orman havasını içinize çekerek yörede taze üretilen peynir, kaymak, tere yağ, bal, vişne reçeli ve sıcacık ekmek ile güne mutlu mesut başlayabilirsiniz.

Eski bir Polonyalı köyü olma özelliğinden dolayı bu kültüre ait yemekleri yapan ufak restoranlar da bulabileceksiniz. Ev yemekleri ve barbekü lezzetleri size sunulan menülerden sadece birkaçı olacak. Gün boyu meyve ağaçları altında dinlenebilir, ardından kurabiyeler ve tatlılarla 5 çayınızı içebilirsiniz.

Denemeniz gereken lezzetler:

 • vişne ve ceviz likörü
 • kiraz
 • doğal bal
 • köy ekmeği
 • ızgara ve mangal et

Gece Hayatı

Gece Hayatı

Sakinliğin adresi Polonezköy’de sizi huzurlu akşamlar bekliyor olacak. Yıldızları seyrederek mis gibi orman havasını içinize çekebilir, sıcacık çayınızı yudumlayabilirsiniz. Dilerseniz otelinizin otelin kafe veya barında eğlenebilirsiniz.

Konser Etkinlik

Konser Etkinlik

Polonezköy Kiraz Festivali her yıl Haziran ayında düzenli olarak yapılan geleneksel bir aktivite olarak İstanbul'un önemli festivalleri arasında yer almaktadır. Tatilciler bu dönemde yerel halkla birlikte geleneksel eğlencelere katılırlar.

Polonya ve Türkiye arasındaki bağları da kuvvetlendiren bu etkinlik süresince Polonya'dan gelen folklor ekipleri gösterilerini sergilerler. Ayrıca üst düzey bürokratların da katılımıyla , çeşitli kültürel aktiviteler, sergiler, konserler ve köy kilisesinin bahçesinde resitaller düzenlenmektedir.

Spor Doğa

Spor Doğa

Temiz havası, yemyeşil ormanları ile doğa severleri için ideal bir ortam sağlayan Polonezköy’de pek çok spor yapılabilmekte. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş parkuru tatilcilerin trekking ve doğa yürüyüşü yapmasını sağlıyor.

Ayrıca piknik yapılabilecek sayısız tesis de rengarenk bahçelerde et-mangal keyfine varmanızı, dinlenmenizi ve huzur bulmanızı sağlıyor.

Polonezköy Country Club bünyesinde bulunan açık hava hayvanat bahçesi de çocuklarınızla gezebileceğiniz bir yer. Tesisin 1995 senesinde hobi olarak başlatılan hayvan besleme merakı, günümüzde kangurudan geyik ve lamaya kadar her hayvanın barınabileceği bir yer halini almasını sağlamıştır.

 

 

Hediyelik Eşya

Hediyelik Eşya

Köy merkezinde kurulan tezgahlarda ve küçük dükkanlarda yöresel ve tekstil ürünleri satılıyor. Ayrıca Polonya halkını simgeleyen süs eşyaları ve kıyafetler de bulabilirsiniz.

Arıcılık Müzesiyle de bilinen köyde doğal ortamda üretilen ballardan hediyelik götürebilirsiniz. Ayrıca polen, arı sütü, propolis ve balmumu da sevdiklerinize alabileceğiniz değişik bir hediye olabilir. Yörenin simgesi olan taze kirazlardan da Haziran ayında alabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin

Yapmadan Dönmeyin

Şehirden kaçıp geldiğiniz Polonezköy’de neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız listemize bir göz atmanızda fayda var.

 • Zengin bir köy kahvaltısı yapın.
 • Trekking yapın.
 • Orman içindeki bisiklet parkurunda bisiklete binin.
 • At binmeyi öğrenin.
 • Bol bol doğa fotoğrafı çekin.
 • Et –mangal restoranlarından birine uğrayın.
 • Polonezköy Kültür Evi'ni, Ağaç Oyma Heykel Sergisi'ni, Zofia Rızı Anı Evi'ni ve Polonezköy Kilisesi'ni gezmeyi unutmayın.

Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir

Avrupa yakasından gelenler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonraki ilk sapaktan, Anadolu yakasından gelenler ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü son çıkış olan Kavacık sapağından girdikten sonra biraz ilerleyip Yeni Otoban yoluna girebilirler. Sonrasında Polonezköy tabelalarını takip edip 4,5 km. gittikten sonra "Polonezköy" sapağından dönmeniz gerekiyor.

Bir müddet sonra çıkacak dört yoldan yine tabelaları takip ederek 6 km sonra köye ulaşmış olacaksınız. Yolculuğunuz yol durumuna göre en fazla 30 dakika sürecektir.

Sırala

Aradığınız kriterlerde otel bulunamadı.

Legend Miranda

Legend Miranda

Polonezköy, İstanbul 8 /10 300 TL den başlayan oda fiyatlarıyla

Butik işletme Miranda Garden’da Polonezköy’ün yemyeşil doğası ile iç içe anlar geçireceksiniz. Olimpik yüzme havuzu, köy kahvaltısı ve özel imkanlar sizi bekliyor.

REZERVASYON