Şile Genel Bilgi

Şile Rehberi

İstanbul’un yanı başında, şehirle çok ilgisi olmayan sakin, bir o kadar da canlı bir tatil merkezi vardır : Şile…

İstanbul’un bir ilçesi olan Şile, şehir merkezinden 1 saat uzaklıkta olup, otelleri ve pansiyonlarıyla, özellikle yaz aylarında deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal bir tatil kaçamağı şansı veriyor. Sadece yazın değil, 4 mevsim Şile ve civarında doğada vakit geçirebileceğiniz bir çok tesis ve aktivite mevcuttur.

Bölgesi Marmara
Şehri İstanbul
Yüzölçümü 712 km²
Neyi Meşhur Şile bezi
İl Merkezine Uzaklığı 55 km
Kış / Yaz Nüfusu 10.000 / 100.000
Yakın Tatil Yerleri Ağva, Kefken, Büyükada, Heybeliada
Yaz Ort. Hava Sıcaklığı 24 °

Gezilecek Yerler

Şile Gezilecek Yerler

Bu şirin ve küçük tatil kasabasında gerek merkezde gerekse de çevresindeki köylerde gezilecek bir çok yer bulabilirsiniz.

Deniz kıyısında olmasından ötürü otelleri, plajları, restoranları, kafeleri gibi sosyal hayatı canlandırıcı tesislerin olmasının yanında tarihi yerleri ve doğal güzellikleriyle ün yapmış mekanlarıyla Şile, her zaman İstanbulluların gözdesidir.

Şile’ye gelmişseniz, gezecek yer sayınız belli olsa da, aslında hafta sonlarını dolu dolu geçirebilmeniz için oldukça idealdir. İster deniz kıyısında, ister orman içerisinde, isterseniz de civar köylerde görüp keyifli vakit geçirebileceğiniz, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir çok yer mevcuttur.

Şile Feneri : 150 yıl önce inşa edilen tarihi bir fenerdir. Hatta bu ilçenin simgesidir. 70 metre yüksekliğindedir.

Ağlayankaya : Sahilde, kayalıklar içerisinde, içinden devamlı su sızan büyük bir kayadır. Önünde, vuran dalgalar eşliğinde herkes fotoğraf çektirir.

Kumbaba Tepesi : Bölgedeki plajlardan bir tanesidir. Özelliği ise kumunun tedavi edici etkisidir. Kırmızı – turuncu renkli kumlar, radyoaktivite içerir.

Saklıgöl : Karamandere mevkiinde olan bir gölet, ormanlık alan içerisinde kalıp  muhteşem bir doğa ortaya çıkarmıştır.

Ocaklı Kale : Cenevizliler döneminde yapılmış olup, yüksekliği 12 metredir.

Hayvanat Bahçesi : Ahmetli Köyü çıkışında yer alan, nesli tükenen hayvanları korumak amacıyla 1995’te açılan küçük bir tesistir. Bir çok hayvan türünü burada görebilirsiniz.

Yeme İçme

Şile Yeme İçme

Karadeniz kıyısındaki Şile’de doğal olarak balık ağırlıklı yemekler göze çarpar. Bunun yanında yörenin yerel Türk mutfağı da tadılması gereken lezzetlerdendir.

Şile’ye geldiğinizde, konaklayacaksanız, ya da günübirlik gezecekseniz, mutlaka yemek yiyeceksinizdir. Burada yöresel ev yemekleri yapan şirin lokantalar dışında, balık restoranlarına gidip sahilde taptaze Karadeniz balıklarını ve bu balıklarla hazırlanmış menüleri görebilirsiniz. Restoranlarda balıklar tavada ya da ızgarada pişmiş veya buğlama şekilde servis edilir. Özellikle yaz aylarında isteğe göre mangalda da pişirilebilir.

Yerel Tatlar

Şile’ye özgü ev yemekleri, olarak çeşitli köfteler, dolmalar ve salataları gösterebiliriz. Doğanın içinden yetişen yapraklarla yapılan sarmalar ve yeşillikler de Şile’ye özgü lezzetleri oluştururlar. İşte burada ağzınızda hoş bir tat bırakacak bazı yemekler :

 • Palamut Köftesi
 • Yumurta Dolması
 • Kaymaklı Dolma
 • Mındıllı Çorba
 • Kazayağı Salatası
 • Kabaklı Börek
 • Boncuk Helvası
 • Sirke Tatlısı

Gece Hayatı

Şile Gece Hayatı

Tatil kasabası olarak Şile’de gece hayatı kışın ne kadar sakinse, yazları da o kadar hareketlidir. Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte burada yazlıkları olanlar Şile’ye akın eder, oteller dolmaya başlar ve eğlence yerleri de kapılarını açar.

İlçede çok sayıda olmasa da disko, bar, gece kulübü, beach clublar bulunmaktadır. Şile’de gece eğlencesi mevsimi Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

Beach Clublar : Yazları oldukça hareketli olan Şile plajlarında hem deniz keyfi, hem de müzik yayını ve diğer aktiviteleriyle ünlenen beachler, geceleri de sahilde gençlerin rağbet gösterdiği yerlerdendir.

Barlar : Şile merkezde yer alan barlar, yaz akşamları genellikle canlı müzik yapmaktadırlar.

Oteller : İlçedeki bir çok büyük otelin kendi bünyesindeki disko ve barlara, dışarıdan da eğlenmek için ziyaretçiler gelmektedir.

Kafeler : Gençlerin yanı sıra orta yaş kesim de özellikle liman ve sahil kesiminde bulunan bir çok kafede keyif yapabilmektedir.

Konser Etkinlik

Şile Konser Etkinlik

Şile’de konser ve bazı etkinlikler, yaz aylarında gerçekleştirilmektedir. Genellikle belediye tarafından organize edilen bu şenlikler, sadece yöre halkı tarafından değil, civar yerlerdeki vatandaşlar tarafından da büyük ilgi görmektedir.

Bölgedeki konserler, otellerin kendi organizasyonun dışında genellikle belediye tarafından düzenlenir. En ünlü kişiler ise uluslararası Şile bezi festivalinde sahneye çıkarlar.

Uluslararası Şile Bezi Festivali

Bu şirin yerde etkinlik deyince akla ilk gelen şey kesinlikle Şile Bezi Festivalidir. Çeyrek asırdır yapılan ve artık gelenekselleşip uluslararası bir boyut kazanan bu festival birkaç gün sürmekte ve yüzlerce sanatçı katılmaktadır. 26 kez düzenlenen şenliğe yurt dışından bir çok ülke, oyun ve gösteri ekipleriyle katılmıştır. Aynı zamanda kültür etkinlikleri de yapılmaktadır. Genellikle Temmuz ayında yapılır. Festival 3 – 4 gün sürdüğü gibi ilçeye de ekonomik olarak büyük katkı sağlamaktadır.

Bu dev organizasyon sayesinde hem ülkemizin hem de Şile’nin yurt dışında müthiş bir tanıtımı olmuş olur. 

Spor Doğa

Şile Spor Doğa

Doğal güzellikleri olan şirin yörede doğa deyince akla hemen yeşil ve mavi renk gelmektedir. Ormanlık alanların fazla olduğu, masmavi denizinin kıyı şeridi uzun olan Şile’de spor ve doğa iç içedir.

İlçe ve çevresindeki köylerde kamp alanı, piknik ve mesire yerleri ile trekking yapabileceğiniz bir çok alan mevcuttur. Doğa tutkunları ve spor severler için özellikle de İstanbul’a çok yakın olan bu yere rağbet son yıllarda çok fazladır.

Kamp Alanları : İlçenin civar köylerinde, özellikle deniz kıyısına konuşlanmış campingler, özgürce yaşamayı sevenler için ideal yerlerdir. Bu kamp alanlarında trekking, paintball gibi sportif faaliyetler de mevcuttur.

Trekking : İlçe ve çevresine, İstanbul kalkışlı bir çok butik tur, Cumartesi ve Pazar günleri özel doğa yürüyüşü turları düzenlemektedirler.

Mesire Yerleri : İlçeye bağlı çoğu köy, yeşillik alan içinde bulunduğundan civarlarında irili ufaklı pansiyon ve butik otelin yanı sıra dinlenme tesisi de vardır. Buralar, sırf şehirden kaçıp sakinlik arayan, temiz hava almak isteyenler için ideal mekanlardır.

Beach Plaj

Şile Beach Plaj

İstanbullular için Şile, temiz deniz ve tatili ifade eder. Uzun plajları, geniş kumsalları ve bunların üzerindeki beach clublarıyla özellikle yazları ve hafta sonları İstanbul ve Kocaeli’de yaşayanların akın ettikleri bir ilçedir.

Karadeniz’in serin ve temiz sularının uzun bir kıyı şeridi oluşturduğu yörede bir çok noktada deniz keyfi yapmak mümkündür. Şile’nin kıyı uzunluğu 10 km’yi bulur. Son dönemde Ağlayankaya ve Ayazma Plajları mavi bayrak almıştır. Bu plajlar başta olmak üzere hemen hemen tüm kumsallarda küçük işletmeler ve beach clublar vardır. Özel şezlong, duş, wc ve yiyecek  - içecek hizmetinin yanında gün boyu müzik beachlerde eksik olmaz. İşte bu tatil beldesinde denize girebileceğiniz yerler :

Ayazma Plajı : Halk plajı denilen sahilin genişliği fazla olup, en kalabalık plajdır. İlçenin girişindedir.

Kumbaba Plajı : Sadece denize girmek için değil, kum banyosu yapmak için de buraya gelinir.

Ağlayankaya Plajı : İlçe merkezinde bulunan, mavi bayraklı bir plajdır.

Uzunkum Plajı : Sakin, kalabalık olmayan, 1 km uzunluğundaki bir kumsaldır.

Sofular Plajı : Sofular Köyü’nde olup merkeze 4 km uzaklıktadır.

Akçakese Koyu : Şile – Ağva sahil yolu üzerinde, 16. Kilometredeki bir koydur.

Mavi Koy : Ağva yolu üzerinde İmrenli Köyü’ndedir.

Hediyelik Eşya

Şile Hediyelik Eşya

Hediye ve Şile deyince hemen Şile Bezi... Burasıyla özdeşleşmiş, yöredeki kadınlar tarafından dokunan, terletmeyen özelliğiyle bir çok giysinin yapımında kullanılan pamuklu kumaş, buraya gelen tüm hanımlar tarafından mutlaka alınır. 

Tamamıyla bu yöreye özel olan Şile bezi, festival sayesinde ününü yurt dışına taşımıştır. Bölgedeki el işi ve hediyelik eşya dükkanlarında, yazları da merkezde ve sahilde kurulan tezgahlarda bu meşhur kumaşı rahatça ve uygun fiyata alabilirsiniz. Bu kumaş sayesinde, gelen yerli ve yabancı turistler, yöre halkına da ekonomik olarak katkıda bulunmaktadır.

Şile bezinden neler yapılır?

 • Gömlekler
 • Bluzler
 • Şortlar
 • Örtüler
 • Çarşaflar

Yapmadan Dönmeyin

Şile Yapmadan Dönmeyin

İstanbul’un tatil kasabası Şile’de, çok da kalsanız, az da kalsanız yapmanız gereken, yapınca da keyif alacağınız bir çok şey vardır.

İster konaklamalı tatil için gidin, isterseniz günübirlik gezi için yolculuk yapın ama Şile’ye gittiğinizde görmeden, gezmeden, yemeden dönmemeniz gereken şeyler vardır. Bunlar içerisinde ilçe merkezinde ve dışındaki noktalar gün geçtikçe daha popüler hale gelmiştir. Bu yörenin tüm güzellikleri yıllarla beraber gün yüzüne çıktıkça, zamanla yeni özellikleri keşfedilmiş ve herkes tarafından beğenilmiştir.

 • Şile Feneri
 • Ağlayankaya
 • Kumbaba Plajı
 • Taptaze Karadeniz Balığı
 • Deniz manzaralı Şile otellerinde konaklama
 • Şile hayvanat bahçesi
 • Saklıgöl’de kahvaltı
 • Trekking
 • Şile bezi almadan

Nasıl Gidilir?

Şile Nasıl Gidilir

İstanbul’un kuzeyinde, Anadolu Yakası’nda kalan Şile, konum olarak şehrin kuzeydoğusunda kalmaktadır. Şehir merkezine 60 km mesafede olup zaman olarak 1 saatlik uzaklıktadır.

Karadeniz kıyısında bulunmasına rağmen ilçeye deniz ulaşımı yoktur. 3 yıl öncesine kadar eski ve virajlı bir yolla İstanbul’a bağlanan Şile, yeni otobanın yapılmasıyla artık çift şeritli, tıkanmayan ve rahat bir otoyola kavuştu.

Arabayla

Yeni yolla birlikte, Anadolu Yakası’nda çevreyolundan sonra Çekmeköy – Ömerli istikametinde 50 km’lik mesafeyle buraya ulaşabilirsiniz.

Otobüsle

Otobüsle gelmek durumunda kalırsanız, Harem feribot iskelesi ve Ümraniye merkezden kalkan özel halk otobüsleriyle ilçeye ulaşabilirsiniz.

Diğer Şehirler İçin Yol

Şile’ye İstanbul dışındaki diğer komşu illerden varmak isteyenler için ise bilinen Anadolu otoyolu değil, kuzey kesimindeki sahil ve iç bağlantı yolu kullanılır. Burada merkez kavşak Kocaeli’nin Kandıra ilçesidir. İzmit’e ve Sakarya’ya gitmek için Ağva üzerinden 70 km’lik bir yolla Kandıra’ya varmak gerekir.

Uzaklıklar

 • Sabiha Gökçen Havaalanı : 55 km
 • Atatürk Havaalanı              : 90 km
 • Ağva                                 : 30 km
 • Kandıra                             : 70 km
 • Kocaeli                              : 115 km
 • Sakarya                             : 130 km